Kde jste přišla na to, že se štafeta Maminy Run v Česku běží?

Na štafetu jsem narazila při „brouzdání“ na internetu a přišlo mi, že by bylo dobré, něco takového u nás v Prachaticích uspořádat.

Vysvětlete, o co jde?

Maminy Run je nikdy nekončící štafetový běh maminek celou Českou republikou! Je to neobvyklá běžecká událost, která naplňuje radostí a motivuje k pohybu. Maminy Run odstartoval v Kladně loni v květnu. Od té doby rozhýbal desítky dalších měst a obcí. Maminky běží spolu symbolických pět kilometrů. Štafeta se předává mezi městy, obcemi i firmami.

Jste patronkou, co to vlastně znamená?

Být patronkou znamená vše zařídit, vyřídit, zajistit. Penězi počínaje a občerstvením pro závodníky a přípravou trasy konče.

Musejí se zapojit jen maminky a co je podmínkou?

Rozhodně se nemusí zapojit jen maminky s malými dětmi. Já sama jsem už trochu odrostlá maminka a přesto do toho jdu. Přijít může každý, kdo má zájem a pomůže nám vytvořit příjemnou atmosféru. Tedy i tatínkové, babičky, dědečkové a další. Jen tedy nevím, jak budou pánům slušet růžovo – bílá trička, které dostane každý zaregistrovaný běžec. Přijít ale může i běžec neregistrovaný. Registrace je na www.maminyrun.cz, kde stačí vyplnit formulář.

Jde o čas a o to, kdo bude první?

O čas vůbec nepůjde. Moje představa je, že se všichni společně proběhneme v pomalém tempu. Cestou se děti setkají s obyvateli lesa, kteří jim zpestří jejich běh, a na závěr si dáme malé občerstvení, zatančíme a pobavíme se při soutěžích.

Co znamená uspořádat běh se vším, co je potřeba, kdo vám pomáhá?

Znamená to především sehnat finance a zorganizovat celý průběh akce. Já jsem si dovolila oslovit radní města Prachatice Radku Paulovou, které se projekt líbil, a poskytla svou záštitu a akci mi pomáhá připravovat. Dále je třeba zajisti prostory, ozvučení a další technické věci. Pomáhají i firmy, lidé, spolky…

Není trať pět kilometrů v našich kopcovitých podmínkách až příliš dlouhá? Uběhnou ji i děti?

Jak pro koho. Pro mě je to tak na hraně, pro ty trénované je to „brnkačka“. Ale já doufám, že opravdu poběžíme na pohodu. Tady platí to staré známé: „Nejde o to vyhrát, ale zúčastnit se“. Je to otřepaná fráze, ale pro náš běh příhodná a výstižná.

Sama jste si trať už proběhla? Nebo se připravujete jinak?

Sama jsem si trať projela na kole. Má příprava je dlouhodobá a systematická. Příští rok poběžím maratóóón. Pravdou ale je, že poběžím spíše „indiánským během“, ale určitě to dám. Jde o to se pobavit a ne lámat rekordy.