Plavecký bazén v Prachaticích se v osmdesátých letech stavěl jako sportovně rekreační zařízení. Nelze proto srovnávat teplotu vody s různými wellness centry, nebo dokonce s lázněmi.

Nastavení teploty vody ve sportovně rekreačním bazénu je optimální kolem 27 stupňů Celsia (velký bazén), ostatně stejně jak je tomu ve Strakonicích, Písku a jiných jihočeských městech. Při trénování svých svěřenců, ale i při své osobní zkušenosti, se mi nikdy nestalo , že by mě a nebo mým svěřencům bylo během hodinového tréninku chladno.

Samozřejmě si nemůžeme plavecký bazén plést s kavárnou a půl hodiny klábosit u kraje bazénu s kamarádem o životě, to nám potom zima je. Jako trenér doporučuji při plavání jen krátké pauzy na vydýchání a potom pokračovat v pohybu. Není dobrá ani kombinace vířivky a plavání. Jít rovnou z vířivky, kde je teplota vody 30°C, do velkého bazénu s 27°C je pro organismus menší šok.

Jsem pravidelný návštěvník plaveckého bazénu a problém možného povědomí chladné vody bych viděl spíš v chladném prostředí okolo bazénu. Uvítal bych, kdyby se novému vedení plaveckého bazénu podařilo zvýšit teplotu ovzduší.

Miroslav Lorenc