První traktory a další zemědělská technika se na hranicích s jihem Čech se před na německé straně hranice objevily už kolem půlnoci. V té chvíli byl ale ještě průjezd do Bavorska možný. Zhruba od pěti hodin pondělního (8. ledna) rána už ale neprojede vůbec nikdo. Od zastavení provozu na německých silnicích farmáře neodradil ani mráz. Teplota na hraničním přechodu v pondělí ráno klesla pod mínus deset stupňů.

Doprava na hraničním přechodu Strážný stojí.Doprava na hraničním přechodu Strážný stojí.Zdroj: Deník/Jana VandlíčkováNejen farmáři, ale také zástupci dalších průmyslových odvětví protestují proti spolkové vládě. Jediný jihočeský hraniční přechod s Bavorskem Strážný – Philippsreut zablokovaly tři desítky strojů. Kolona na české straně má několik kilometrů. Táhne se od přechodu kolem bývalé roty. Stojí kamiony i osobní auta. Mnozí pendleři se do práce nedostanou vůbec, jiní s velkým zpožděním. Blokáda německých silnic je v pondělí naplánována od půl páté ráno do zhruba páté odpoledne. Už včera někteří čeští pendleři dostali od svých německých zaměstnavatelů volno. Ti, co vyrazili, buď trpělivě stojí v koloně, nebo se vracejí domů. Projet se povedlo podle všeho jen několika zdravotníkům. Zemědělci jim uvolnili cestu po prokázání průkazem zdravotníka. 

Kolem jedenácté dopoledne byl hraniční přechod Strážný - Philippsreut sice průjezdný, ale řidiči hlásili kolony z různých částí okresu Freyung - Grafenau. Zemědělci s těžkou technikou se totiž přenusuli právě na okresní silnice, kde se vinou jejich pomalé jízdy tvořily dlouhé kolony. "Jede to pomalu, ale jede," hlásili Češi jedoucí do Bavorska za prací. 

Neprůjezdné jsou i další hraniční přechody na západě Čech. Na mnohé silnice pak zemědělci vyklopili hromady hnoje, aby znemožnili průjezd. Většinou je ale možné je objet a pokračovat v cestě. 

Kolony by se mohly v pondělí 8. ledna vrátit na hraniční přechod Strážný - Philippsreut poté, co němečtí zemědělci přechod  zablokují při protestech. Ilustrační foto.
Němci budou v pondělí stávkovat, vypadá to na chaos v dopravě a zavřené hranice

Pendleři, co se vracejí z noční směny, vyčkávají, zda je blokující farmáři nechají projet domů. Podle dostupných informací může blokáda silnice před českou hranicí trvat klidně minimálně do dnešního podvečera, spíše až do zítřejšího rána. Další zátaras na silnici B12 je podle jejich slov mezi Hinterschmidingem a Freyungem, nedaleko firmy Auto Toha. Demostraci pak stávkující plánují během dopoledne ve většině měst. Jedním z nich bude i Waldkirchen.

Protesty Němci plánují na celý týden. Vyvrcholit by měli v pondělí 15. ledna. O zablokování silnice k hraničnímu přechodu Strážný - Philippsreut v době, kdy nejvíce pendlerů jede do Německa za prací, tedy kolem páté hodiny ráno, zvažují zemědělci i na úterý 9. ledna. To, zda ji ale uskuteční, ale nikdo oficiálně nepotvrdil. 

Němci jsou nespokojeni s vládnoucí koalicí vedenou kancléřem Olafem Scholzem. Nelíbí se jim výrazné zdražení od nového roku, které zasáhlo mnoho sociálních oblastí:

▪️ DPH na plyn zvýšena ze 7 % na 19 %
▪️ DPH na centralizované zásobování teplem ze 7 % na 19 %
▪️ DPH pro restaurace ze 7 % na 19 %
▪️ DPH na školní a školkové stravování ze 7 % na 19 %
▪️ Zavedena daň z plastu
▪️ Zvyšuje se příspěvek na zdravotní pojištění
▪️ Náklady na pitnou a odpadní vodu vzrostly v závislosti na regionu
▪️ Zvýšená daň z emisí CO2
▪️ V závislosti na regionu se zvýšila cena pro občany za elektřinu a služby elektrické sítě
▪️ Zvýšila se daň z nákladních vozidel
▪️ V platnost vstupuje "zákon o teple“, který uvaluje na obyvatele další výdaje
▪️ Bylo navýšeno mnoho pojištění (domy, byty atd.)
▪️ V mnoha obcích se zvýšily daně z nemovitosti