V sobotu 9. listopadu se totiž v potoce objevilo bahno. „To do něho přitékalo ze soukromého rybníku, který majitel vypustil," upřesnil Petr Fidler z prachatické radnice. Ten byl situaci zmapovat se svým kolegou na místě.  „Zjistili jsme, že jsou v krajích koryta částečné usazeniny bahna," potvrdil se slovy, že se událostí bude vodohospodářský úřad zabývat a zjišťovat, zda nebyl porušen zákon.

Na místě byli i policisté. „Případ prověřujeme, zjišťujeme, zda nedošlo k porušení povinností majitele rybníka," potvrdila prachatická policejní tisková mluvčí Martina Joklová.

O celé události  ví i Povodí Vltavy, které navíc v současné době na místě provádí údržbu koryta po povodních.  „V korytě se pohybují bagry, ale nemám z Povodí hlášeno, že by tu měli nějaký problém," řekl starosta Vlachova Březí Lubomír Dragoun.

Prachatickému deníku se k celé události vyjádřil i spolumajitel rybníka Daniel Chán.  „O tom, co se stalo a řeší se, samozřejmě vím. Vypouštěli jsme rybník přes výpusť, která tu je. V tu chvíli byl samozřejmě zavřen přívod vody do rybníka. Když jsem se dozvěděl, že vypouštíme bahno, šel jsem okamžitě zkontrolovat, co se děje. Zjistil jsem, že někdo otevřel přívod vody do rybníka. Tudíž výpustí šlo i bahno. Nechci spekulovat o tom, kdo přívod otevřel. Leklé ryby, na které je poukazováno, jsou naše, dostaly se ven výpustí. Rybník jsme vypouštěli, protože pracujeme na rekonstrukci výpusti, aby k ničemu podobnému už nedošlo. Jaké další kroky v otázce toho, kdo otevřel přívod, podnikneme, zatím zvažuji. Upřímně si ale myslím, že nejde o žádnou závažnou ekologickou havárii, při každém vypouštění rybníka jde částečně i bahno," řekl.