Jde o moderní, klimatizovanou schránku, která zajistí, aby se odložené miminko dostalo okamžitě do péče lékařů. Odložení dítěte do BabyBoxu není trestné a je anonymní.

Prachatice zůstaly na jihu Čech až na konci. "Jsou nejmenší a pravděpodobnost potřeby BabyBoxu v malém městě je menší než ve větších městech," směje se Ludvík Hess. Na místě doplnil, že Prachatice nejsou posledním okresním městem v republice, kde schránka chyběla. Na řadu ještě přijdou města Tachov, Louny a Rokycany. Pak přijde na řadu další práce. Ludvík Hess, který sám sebe označuje za "Babydědka", chce začít s výměnou prvních deseti nainstalovaných BabyBoxů. Ty chce nahradit modernějšími.

Podívejte se, kolik jihočeské babyboxy zachránily životů:

close Podívejte se, kolik jihočeské babyboxy zachránily životů info Zdroj: Deník/ Miroslava Jindrová zoom_in

„Změna je poměrně výrazná. Ty původní se otevíraly manuálně, byly pouze vytápěné a byly plechové,“ vysvětluje. Moderní schránky, kterou mají také Prachatice, se otevírají a zavírají automaticky, spolu s vytápěním jsou také klimatizované, a plechy nahradil nerezu. Také softwarově jsou lépe vybaveny, personál nemocnice, kde je box umístěn, i Ludvík Hess okamžitě při otevření boxu dostávají zprávu o tom, že byl použit a nechybí ani obrázek. „Celkem pět různých signálů jde do napojených telefonů či zařízení,“ vysvětluje.

Výrobcem BabyBoxů je Zdeněk Juřica. Podle Ludvíka Hesse je právě Zdeněk Juřica nejen výrobce ale také ten, kdo vymýšlí a inovuje prvky v BabyBoxu, aby byl pro miminka i obsluhu přívětivý. „Výroba trvá nejméně dva měsíce. Pracovat s nerezem je komplikované a k němu pak musíme připravit software na míru a ještě zajistit jeho napojení na datovou sít nemocnice, kam ho instalujeme,“ vysvětlil Zdeněk Juřica.

Vše o babyboxech
na jihu Čech najdete ZDE.

Prachatický BabyBox je umístěn u dětské ambulance jen pár kroků od hlavního vchodu. Místo je podle slov Michala Čarvaše, ředitele Nemocnice v Prachaticích, vhodné už jen proto, že je nejblíže samotnému dětskému oddělení. „Jiná varianta nebyla možná vzhledem k výškovému uspořádání objektu nemocnice. Kamerový systém místo nesnímá, anonymita je tak zajištěna,“ ujistil Michal Čarvaš, podle kterého se umístění schránky plánuje už od podzimu. Počítač, který je se schránkou propojený a personálu nemocnice hlásí, že byla otevřena, bude umístěn na dětském oddělení nemocnice. Michal Čarvaš BabyBox v nemocnici vítá a věří, že jeho využití bude minimální. „Jde o jistotu pro lidi, kteří se mohou ocitnout v bezvýchodné situaci, i šanci na život pro odložené miminko,“ zdůvodnil ředitel nemocnice umístění BabyBoxu v prachatické nemocnici. Prachatický BabyBox je od úterý funkční a chystá se zkušební provoz. Slavnostní otevření je naplánováno na 8. března.

S BabyBoxy začal Ludvík Hess skoro před šestnácti lety. Dnes už ani neví, jak k tomu došlo. „Bylo mi úzko, když jsem se doslechl o děťátku, které bylo někde odložené. Nejvíc mě u srdce braly tragické případy,“ vzpomíná. Výroba a instalace jedné schránky, která zachraňuje dětské životy, vyjde na přibližně tři sta tisíc korun. „Za patnáct a půl roku zachránily dvě stě čtrnáct děťátek,“ říká "Babyděděk". Náklady na vybudování schránek Ludvík Hess platí především prostřednictvím regionálních dárců, které v tuhle chvíli oslovuje s žádostí o finanční příspěvek na prachatický BabyBox. Hlavním dárcem financí v Prachaticích bude Nadace Agrofert.

Ludvík Hess se s některými z dětí z BabyBoxu stýká a přátelí se s jejich rodiči. „Mám jedenáctiletou holčičku, která dokonce otevírala BybyBox v Nymburku, a když mi pak řekla, že mě má ráda, měl jsem slzy v očích,“ vypráví Ludvík Hess a dodává, že ona jedenáctiletá slečna od svých rodičů ví, že je z BabyBoxu, což Ludvík Hess považuje za správné.