Jakmile rtuť teploměru klesne deset stupňů pod bod mrazu, zůstávají v teple třídy děti v mateřských školách v Prachaticích. „Pokud je teplota nižší, než mínus deset stupňů Celsia, děti ven na procházky nechodí, ruší se případné připravené venkovní programy. Proto například děti z pracoviště v Zahradní ulici neměly v pondělí venkovní hry," uvedla ředitelka Mateřské školy Prachatice Helena Turková Kubátová.


V Zahradní ulici měli hry na sněhu v plánu na pátek, vzhledem k předpovědím, že v pátek bude extrémní mráz, přeložila je školka na úterý. I v úterý byly děti uvnitř. „Dneska například děti ze školky v České ulici šly na zahradu. Učitelky sami vyhodnotí, zda děti vezmou na chvíli ven," poznamenala Helena Turková Kubátová.


Podle jejích slov, vzhledem k tomu, že zima byla dlouho poměrně mírná, nepotýkají se děti ve vyšší míře s nemocemi. „Docházka dětí je dobrá. Celkově tato generace dětí je opravdu hodně zdravá ve srovnání s předchozími, děti jsou nemocné méně," srovnala ředitelka školky se slovy, že se opravdu jen výjimečně stane, že děti nebyly dobře oblečené. „Rodiče jsou pečliví," dodala.


Problém v mrazivých ránech mohou mít motoristé, kteří nenechali na svých autech zkontrolovat či vyměnit palivové filtry. Během léta prý filtry do sebe absorbují vodu, která teď může zamrznout a auto nejde nastartovat. „Šoféři by měli tankovat kvalitní paliva a do nádrže přidávat aditivum," doporučuje jeden z prachatických majitelů servisu Petr Vachtfeitl a dodává, že samozřejmostí by měla být nemrznoucí směs v chladičích a v ostřikovačích. Další problém mohou mít ti, kdo mají špatnou autobaterii. „Nejlépe je nechat ji přeměřit, protože její výdrž není možné odhadnout, jedna může vydržet dva roky, jiná klidně osm, je to různé," popsal s tím, že jen včera ráno měli na dílně čtyři auta, která nešla nastartovat. „Je to každou chvíli někdo, ale mráz, který je teď, by ještě neměl autům, jež jsou po technické stránce v pořádku, vůbec vadit," zhodnotil.


Na stávající podmínky si nestěžují provozovatelé zadovského lyžařského areálu. I přes to ale radí lyžařům, aby se v mrazivých dnech nejen vhodně oblékli, ale aby dbali i na ochranu odkrytých částí těla. „Jedná se především o obličej a nejsou od věci speciální krémy, rozhodně je dobré mít zakryté uši," říká Petr Vondraš.


Ani teploty, které klesly pod deset stupňů Celsia, lyžaře neodradily. „V pondělí byl asi největší mráz, v úterý a ve středu už nebyl tak velký. Pokud se podívám na parkoviště, tak je minimálně z padesáti procent plné. My můžeme díky mrazu v noci zasněžovat, připravujeme ještě například snowpark nebo sjezdovku U Můstku," dodal.