Prachatickému deníku to potvrdil místostarosta Prachatic Robert Zeman. „Našli jsme firmu e-Centre, která se na elektronické aukce specializuje. Získali jsme reference z jiných měst. Zapojit se může každý. Nejde o podomní prodejce, garanci převzalo město," ujistil Robert Zeman s tím, že město se do aukce elektrické energie zapojilo už v loňském roce. Jeho slova doplnil starosta Martin Malý: „Letos jdeme do aukce znovu. V městských společnostech a úřadu se podařilo nákupem na aukci ušetřit zhruba čtyři sta tisíc korun." To je snížení o zhruba dvacet procent. Podobně by to mohlo být podle Roberta Zemana v případě  ceny pro domácnosti a firmy.

Výhodou celé změny dodavatele elektrické energie a plynu je to, že v případě, že vysoutěžená cena je vyšší nebo stejná jako ta stávající, nemusejí lidé nic měnit. „Tím, že předají dokumenty firmě, zájemci nepodepisují žádnou smlouvu, ale pouze dávají svolení, že e-Centre za ně může na aukci elektřinu nebo plyn nakupovat. Čím více lidí se přihlásí, tím větší je možnost získat nižší cenu. E-Centre totiž sdruží všechny žádosti, sečte objem elektřiny a bude s její cenou soutěžit 
v jednom balíku," vysvětlil Martin Malý přesný postup.

Šanci rozmyslet se mají všichni nejdéle do 28. srpna. Oslovení obyvatelé města ale jsou k podobným změnám spíše nepřístupní. „Já těmhle věcem úplně nerozumím, musela bych si to asi pořádně promyslet, ale asi bych raději zůstala u toho, co máme nyní, tj. smlouva s konkrétní společností," říká Martina Furišová z Prachatic.
„Zatím jsme o žádné změně nepřemýšleli. Dnes je nabídek na energie hodně, ale nikdo nezaručí, že to, co se nasmlouvá dnes, bude platit i za tři roky, nebo co vůbec za tři roky bude. Pokud budu mít v ruce konkrétní nabídku, mohu o tom uvažovat. Ale musí to být nabídka, která jasně řekne, co se bude dít ve chvíli, kdy skončí výhodná cena," poznamenala majitelka prachatické firmy Zdeňka Zíková.