„Dnes se bude spát ještě lépe, než před tím, protože jsem skutečně velice rád, vedení města po mně přebírá jako starostka Jaroslava Martanová a v osobě Jiřího Caise bude mít dobrého spolupracovníka," zdůvodnil Bohumil Petrášek s tím, že jako pozitivní věc vnímá i nastupující generační obměnu.


Možná překvapivě se rozhodl bývalý starosta dál neusilovat o žádnou z uvolněných funkcí v zastupitelstvu. „Musím přiznat, že tohle rozhodnutí vůbec nebylo těžké, i když mi hodně lidí vyčítalo, že nechci pokračovat. Nicméně jsem přece jen již starý kmet a představa, že bych měl do skoro osmašedesáti let být v této funkci, myslím si, že už bych ji nezvládal tak, abych si neudělal ostudu. A to bych nerad," zdůraznil bývalý starosta Vimperku.


Starostenskou agendu předal nové starostce již v pátek. Po víkendu se tak vrací zpět na své původní působiště, tedy na Správu NP a CHKO Šumava. Ale ani tam prý nechce setrvat dlouhodoběji. „Jsme domluveni, že tam nebudu strašit déle než do konce letošního listopadu. Odcházím do důchodu, a to ze stejného důvodu, pro který už jsem nechtěl pokračovat ve vedení města. V dnešní době by člověk, který má nárok na starobní důchod, nebo jej dokonce už pobírá, neměl zabírat místo mladším a vím, že u státních organizací jsou limity na počty pracovních míst i mzdové prostředky. Ať dělají mladí a nejsou na pracáku a my, staří, si užívejme zaslouženého odpočinku, dokud na to máme sílu," doplnil.


O odchodu z uvolněné funkce uvažoval Bohumil Petrášek podle svých slov již po volbách v roce 2010. „Tehdy jsem svým partnerům z Volby pro město říkal, že pokud budu ještě jednou kandidovat, tak jen na některém z posledních tří míst. Nicméně situace se vyvíjela a nakonec jsem přistoupil na roli lídra. Je pravda, že všichni, kteří se mnou byli na naší kandidátce, tento můj názor detailně znali, přesto jsme to příliš nerozebírali. A pravdou je, že to bylo ovlivněno i tím, jak dopadly volby. Mohlo se totiž stát, že by neprošel nikdo, kdo by byl ochoten a schopen tuto funkci dělat. Nemá cenu si nic nalhávat, pan Hlava sice získal druhý nejsilnější mandát, ale z funkce jednatele městských lesů kvůli funkci místostarosty na čtyři roky neodejde. To samé platí, podle mého názoru, o Dagmar Rückerová, ani ona by post ředitelky základní školy neopustila. Takže výběr byl určitě omezen. Jednoduše shrnuto, rozhodl můj věk a výsledek voleb a fakt, že se nemusím o další osud města bát," vysvětlil.


Připouští, že toho, co jej mrzí, že se nestihlo za jeho působení udělat, je hodně. „Určitě se nepodařilo dotáhnout investiční akce, na které nebyly peníze, velký dluh vnímám v ulici 1. máje, nicméně tam vidím možnost realizace z peněz, které vydáme za vodné a stočné za roky 2015 a 2016. Mrzí mne, že když se stavělo Tesco, podlehli jsme tlaku, že na Sušické ulici nemůže být přechod. Dnes se ukazuje, že je to legislativně možné, takže nás to sice bude stát nějaké peníze, ale přechod tam bude. Bylo by toho určitě víc," shrnul bývalý starosta.


A mrzet ho budou určitě i některé mezilidské vztahy. „Ne se všemi zastupiteli byla komunikace vždy na férovku, občas jsme zažívali ne snad zcela podpásovky, ale určitě něco, co jsem nečekal. A to se netýkalo jen zastupitelů, ale i lidí, od kterých jsem si k mému rozhodnutí znovu nekandidovat vyslechl vyloženě negativní odezvu. Ale myslím si, že čas to všechno ukáže a narušené vztahy se zase zlepší," věří Bohumil Petrášek.


I když hovoří o zaslouženém odpočinku, plánů, jak jej vyplnit má dost. „Má řadu věcí, které jsem nestíhal především v rodině a chci se věnovat i vnoučatům, která máme čtyři. A bohužel musím říct, že jsem na ně moc času neměl. To chci určitě napravit," slibuje Bohumil Petrášek.