Na letišti podle vedoucí krizového oddělení Jihočeského kraje Marty Spálenkové váleční uprchlíci získají vše potřebné pro pobyt na našem území. „Zaregistruje je cizinecká policie, zařídí si dlouhodobé speciální vízum, získají zdravotní pojištění, projdou evidencí krajské hygienické stanice, mohou si požádat o ubytování, poptat zaměstnání, zajistit si nezbytné potřeby i psychologickou pomoc,“ vysvětlila.

Podle jejích slov vše v centru perfektně funguje. Největší nápor během týdenního fungování zažily tamní pracovní síly z řad hasičů, policistů, překladatelů, Českého červeného kříže i dalších dobrovolníků v pondělí 7. března. „To KACPU zvládlo 793 registrací, ačkoliv je kapacita stanovená na 600,“ vyčíslila Spálenková. Oproti prvnímu dnu je to trojnásobné množství osob.

Psychosociální pomoc od hasičů

Velkou část personálu KACPU tvoří Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraj, ten se zároveň podílel i na jeho vybudování. Jednou z činností, kterou hasiči zajišťují, je psychosociální pomoc a pomoc duchovní.

Jak vysvětlila mluvčí jihočeských profesionálních hasičů Vendula Matějů, pracoviště poskytující psychosociální pomoc je umístěno do prostoru, kde běženci mohou odpočívat. „Je zde také možnost občerstvení a dětský koutek. V tomto prostoru Ukrajinci čekají na registraci a mohou naše psychosociální pracovníky ve větším klidu oslovit, i naši interventi zde mají lepší podmínky komunikace s nimi,“ přiblížila.

V případě, že běženci mají zájem či potřebu, mohou se obrátit na hasičského psychologa, členy týmu posttraumatické péče i proškolené dobrovolníky z neziskového sektoru. „Pro tuto příležitost je připraven informační materiál v latince i azbuce,“ vysvětlila Vendula Matějů.

Do týmu se průběžně připojují další dobrovolníci se zkušeností s poskytováním krizové intervence a lidé mluvící česky, rusky i ukrajinsky, kteří pracovníkům pomáhají překlenout jazykovou bariéru.

Důraz na dětské uprchlíky

V informačním materiálu jsou stručně uvedeny typické reakce, které může prožívat každý člověk zasažený velkým neštěstím. „Hodně sledovány jsou samozřejmě i válkou zasažené děti. I tomuto tématu je věnován samostatný leták. V centru jsou pro nejmenší připravena dětská autíčka a plyšové hračky, které si děti mohou brát podle libosti. Členové psychosociálního týmu nabízejí také potravinové či hygienické balíčky,“ popsala mluvčí dále.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině na českobudějovickém letišti.
Letiště se proměnilo v centrum pro uprchlíky, první den jich přijely desítky

Součástí psychosociální pomoci je i vyplňování formulářů na monitoring psychosociálních a humanitárních potřeb, který byl přeložen do ukrajinštiny. „Zájem o vyplnění monitorovacích formulářů není až takový, počítáme ho v desítkách denně. Vyplněním dotazníku se běženci dostanou k dalším možnostem následné psychosociální pomoci, které jim budou nabízeny,“ poznamenala.

Podpora duchovních

Obrovskou pomocí pro uprchlíky je trvalá přítomnost jednoho až dvou duchovních. „Hasičský záchranný sbor má duchovního poradce z Římskokatolické farnosti Vlachovo Březí, který je na letišti téměř každý den a stejně tak jako psychosociální pracovníci se pohybuje mezi běženci a vede s nimi přímé rozhovory. Zároveň koordinuje zapojení dalších duchovních z římskokatolické církve, řeckokatolické církve a jiných křesťanských církví. Každému, kdo potřebuje pomoci, a nebo si není jistý, zda nebude pomoc potřebovat v dalších dnech, dávají kontakty a informace o charitativních organizacích či duchovních,“ doplnila Matějů.

Každý den jsou v asistenčním centru pomoci dva jihočeští příslušníci z týmu posttraumatické péče. Třetím psychosociálním pracovníkem je zástupce spolupracujících organizací, jako jsou například Český červený kříž, ADRA nebo další neziskové organizace.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) od čtvrtka funguje na budějovickém letišti Plané. O víkendu tam bylo živo.
Českobudějovické centrum odbavuje válečné uprchlíky plynule a bez front

„S Ukrajinci se dorozumívají, jak jen se dá: česky, rusky, nohama-rukama. Pokud dojde na složitější situaci či řešení vážnější první psychologické pomoci, je vždy k dispozici překladatel. Psycholog nebo intervent může také odvést osoby z prostoru terminálu, který je často zcela zaplněný lidmi, do klidnější místnosti a věnovat se jim ve větším soukromí,“ přiblížila podmínky jejich práce.

Uklidnili autistického chlapce

Závažným případem, který interventi řešili, byla akutní reakce asi pětiletého kloučka s autismem. „Psychosociální pracovnice z Červeného kříže si ho s jeho maminkou odvedla mimo terminál a podařilo se kloučka uklidnit,“ dodala Matějů.

Každý den mají psychosociální pracovníci několik intervencí, ve kterých se snaží zmírnit u běženců projevy akutního stresu. „Objevují se i první případy, kdy psycholog nebo interventi vyjeli za běženci poskytovat psychosociální pomoc do terénu,“ uzavřela mluvčí profesionálních hasičů.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) od čtvrtka funguje na budějovickém letišti Planá.
Do kraje přicestovalo na 4000 uprchlíků, firmy zatím nabídly práci 800 z nich