Ta je povinná pro majitele průkazů vydaných v době od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, ty totiž přestanou platit na začátku příštího roku. „Na bezplatnou výměnu mají tito majitelé čas maximálně do konce letošního roku,“ upřesnila vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy Městského úřadu v Prachaticích Ivana Jeřábková.

Ve správním obvodu prachatického městského úřadu je podle informací Ivany Jeřábkové nutné vyměnit zhruba tři tisíce takových průkazů. „Pokud budou lidé chodit tak, jako doposud, zvládneme vyměnit všechny průkazy bez problémů,“ ujistila Ludmila Volčíková, která má agendu řidičských průkazů na starosti. Dodala, že vydání nového průkazu trvá zhruba dvacet dnů od podání žádosti a je bezplatné.

K výměně stačí vyplnit patřičnou žádost, prokázat svou totožnost platným občanským průkazem a přidat jednu fotografii správných rozměrů.

Ivana Jeřábková však upozorňuje řidiče, kterých se výměna týká, aby nenechávali podání žádosti na konec roku. „Vzhledem ke značnému objemu řidičských průkazů určených k výměně nejen na Prachaticku, je smyslem této informace dosažení stavu rovnoměrného tempa výměny a odstranění stresujících situací vyvolaných obrovským náporem zájemců o výměnu řidičských průkazů před koncem roku,“ doplnila.

Řidiči mohou podat žádost pouze ve stanovené úřední hodiny, které jsou však jen tři dny v týdnu. V pondělí a ve středu od osmi do pěti hodin odpoledne a v pátek od osmi do poledne.