Pro klíče na radnici si musejí dojít ti, kteří by chtěli mimo sezonu vyšplhat na věž v archeoparku na Jánu. „Na zimu věž zamykáme, aby se nestala terčem vandalů," potvrdil starosta Netolic Oldřich Petrášek.

Po zimním spánku se ale vrátí na Ján opět archeologové a budou pokračovat ve svém výzkumu. „Nyní archeologové založili občanské sdružení a připravujeme dohodu, na jejímž základě by si naleziště od města pronajali nebo propůjčili. Každopádně, v létě by tu měla pokračovat archeologická škola a společně pak připravujeme projekt, který se týká nálezu pohřebiště a kostela. Z úcty k našim předkům bychom chtěli toto místo označit a slavnostně na něj nainstalovat například kříž s pamětní deskou. To je ale zatím v jednání," shrnul starosta Netolic Oldřich Petrášek.


Důležitost archeoparku Ján je podle odborníka Marka Parkmana z Prachatického muzea veliká. „Jedná se o klíčový výzkum, a to nejen pro region, ale celé jižní Čechy," říká archeolog a zástupce ředitele Prachatického muzea Marek Parkman se slovy, že se jedná o přemyslovské hradiště. Podle něho je důležité každé archeologické naleziště, které se podaří objevit a prozkoumat. „Nejde říci, že jedno naleziště je důležitější, než jiné. Tohle je ale rozhodně zajímavé i tím, že se tu buduje park, který bude k dispozici i veřejnosti," hodnotí.


Podle starosty Netolic je archeopark k dispozici i veřejnosti už nyní.