Dva tisíce navíc

Do rodné chalupy, kde žije dodnes, přišel popřát s kyticí růží, košem plným dobrot, malým dárkem na památku či s lahví Becherovky na dobré trávení i vacovský starosta Miroslav Roučka a ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení v Prachaticích Zdeněk Albrecht. Ten mimo nezbytné kytice přinesl i přání od ministra, spolu s dvoutisícovým navýšení důchodu.
„Paní Vachelová je na svůj věk ve vynikající kondici a na nedávné oslavě MDŽ dokonce patřila k nejvýraznějším zpěvákům,“ poznamenal cestou k oslavenkyni starosta Miroslav Roučka.

Ráda zpívá

Koneckonců o tom se mohli hned přesvědčit všichni gratulanti, které stoletá mladice přivítala s úsměvem a dobrou náladou. Tu si podle svědectví jedné ze tří dcer, Evy Korelové, udržovala po celý život, i když často neměla zrovna na růžích ustláno.
„Maminka pocházela z devíti dětí a pracovala v zemědělství, měli malé hospodářství pak řeznictví. Za prací jezdila třeba až na Litoměřicko či k Náchodu. U Dobrušky například potkala na koni prezidenta Masaryka. Tatínek zemřel už v šestapadesáti letech, v roce 1964. Přivydělávala si pak rovněž jako domácí švadlena a dodnes plete ponožky,“ prozradila na maminku při včerejší oslavě dcera Eva.

Kniha nesmí chybět

I v tomto úctyhodném věku si paní Anna ráda vyjde na procházku a každý večer sáhne po knize, nejraději po některém z romantických příběhů, třeba z pera Vlasty Javořické. Televizi prý moc nesleduje, i když na pořad Pošta pro tebe se občas z chutí podívá.

„V jídle není maminka vůbec vybíravá a ráda jí všechno. Nejraději má však starou českou kuchyni. Škubánky, zelňačku, kyselo a podobně,“ dodala druhá z dcer Anna Slámová, a tím zároveň potvrdila, že výběr dietní a zdravé stravy dlouhověkost Anny Vachelové rozhodně nezpůsobil.
Přestože příležitost poblahopřát ke stoletým narozeninám se na Prachaticku zase tak často nenaskytne a jak poznamenal Zdeněk Albrecht, za dvacet let existence svého úřadu si vzpomene tak na pět či šest oslavenců, na Vacovsku se dlouhověkosti daří. Nedávno stovku oslavili v blízké Vrbici a v matričních zápisech lze najít i údaj o jedné z občanek, která v polovině devadesátých let zemřela ve věku 104 let.

Jaroslav Pulkrábek