Jak jste prožili Silvestra u vás doma?
Klára – Tak u nás se pilo šampaňské, já jsem ale samozřejmě měla to dětské. Jinak jsme si také udělali chlebíčky a o půlnoci pouštěli petardy. Těch se náš pejsek docela bál, a tak s ním mamka musela jít dál a zacpala mu ouška.
Martin – Rodiče pili na silvestra víno, které jsem malinko také ochutnal. Jinak na ohňostroj jsme se šli podívat s taťkou a bratrem do města a potom na sportovní hřiště.

Jak se dají ochránit zvířata, která se bojí ohňostroje?
Klára – Tak určitě je dát někam pryč, třeba schovat domů do místnosti, kde rámus z petard neuslyší.
Martin – Také bych to tak udělal. Aby se například psi nebáli, vzal bych celou boudu a přemístil ji dovnitř do domu.

Slaví se podle vás Silvestr ve všech zemích stejně?
Martin – Myslím, že ne. Třeba někde, kde je mnohem víc sněhu než u nás, se namísto petard pouští něco jiného, třeba takové sněhové koule, které mohou být ke všemu ještě osvětlené.
Klára – Také bych řekla, že nebudou mít všude stejný zvyk, jak to ale slaví nevím.
Martin – V jiných zemích také Silvestr může vycházet na jinou dobu, zatím co my slavíme večer, jinde s oslavami mohou začínat ráno. Řekl bych, že to tak například může být v Číně. V tom my ale máme výhodu, protože přes den, před oslavou, stihneme ještě něco udělat, to oni ne, tam slaví celý den.
Klára – Já jsem také slyšela, že někde vychází oslavy Nového roku na leden a ne prosinec jako u nás. Kdybych si měla tipnout kde, asi bych řekla, že v Austrálii.

A udržujete nějaké zvyky na Nový rok?
Klára – My chodíme se psem na procházku, ale až po petardách, aby se na ní nebál. Každý rok si potom vymyslíme jinou trasu.
Martin – My to máme na Nový rok všelijak. Ráno se koukáme na televizi, poté si přečteme knížku, třeba nějakou pohádku nebo vyprávění o králi Artušovi. Přes den si poslechneme rádio a určitě nevynecháme ani společné jídlo. A v sobotu jsem měl i takové štěstí, že jsme měli moji oblíbenou pizzu.
Klára – Také bych si na Nový rok dala nejraději k jídlu pizzu, dobré by také byly chlebíčky.

Kdy doma odzdobujete stromeček?
Martin – Šestého ledna na Tři krále.
A kdo to byli?
Martin – Tři mudrcové, kteří Ježíškovi přinesli kadidlo, myrhu a to poslední nevím. Dnes také chodí, nosí ale různé sladkosti.

Proč se slaví šestého ledna?
Klára – Asi z toho důvodu, že v tu dobu teprve dorazili k Ježíškovi.

A jak podle vás vypadali?
Martin – Jeden byl bílý, druhý černý a poslední takový růžový.
Klára – A na sobě měli barevné kabáty.
Martin – Na hlavách jim také rozhodně nechyběly královské koruny.