I přesto, že od prvního listopadu by již nabídka této společnosti měla být vysílána v digitální podobě, nemusejí se lidé, kteří ještě nemají své přijímače vybavené set–top boxy, obávat analogové tmy.

„V současné době nabízíme našim zákazníkům devět programů v analogové podobě. Po změně tarifů by jich v základní nabídce, která bude mít od listopadu název Namístě, mělo být dvacet šest. K jejich příjmu lidé set–top box potřebovat nebudou, protože i když tyto programy přijímáme digitálně, do kabelové sítě je převádíme do analogové podoby,“ popisoval situaci Rudolf Starý, zástupce společnosti pro Prachaticko a Volarsko.

V základní nabídce tarifu Najisto bude padesát sedm programů, z nich ale bude možné bez set–top boxu přijímat jen zmíněných dvacet šest. Ostatní budou vysílány digitálně. Za tarif Namístě budou zákazníci společnosti platit čtyři sta dvacet korun měsíčně, zatímco za současnou základní nabídku platí jen tři sta pět korun. Kromě tohoto příplatku se pro zákazníky nezmění nic. Jen to, že pokud si do domácnosti set–top box nebo televizor s digitálním přijímačem pořídí, budou moci v základní nabídce sledovat dvojnásobný počet programů, navíc ještě v lepší kvalitě. Společnost navíc svým zákazníkům nabízí zapůjčení jednoho set–top boxu do domácnosti. O jeho instalaci se ale starat nebude. „Předpokládáme, že v dnešní době už má každý alespoň elementární technické znalosti, ladění těchto zařízení je velmi jednoduché. Pokud by s ním přesto měli starší zákazníci problémy, v druhé fázi jsme samozřejmě připraveni poskytnout jim při instalaci zařízení odbornou pomoc,“ ujišťoval Rudolf Starý.

Domácnosti, které služeb kabelové televize využívají, a nechtějí si set–top box pořizovat, budou muset televizory pouze přeladit. „Je to nutné z důvodu uvolnění některých kmitočtů pro větší počet kanálů televizního vysílání. Je to dané kapacitou sítě, která samozřejmě není neomezená,“ vysvětloval dále Starý. Podle jeho slov společnost v prachatickém regionu postupuje podle zkušeností, které získala při přechodu na digitální vysílání v jiných regionech.

Na Vimpersku, kde kabelovou televizi provozuje společnost Elsat z Českých Budějovic, se žádné změny nechystají. „Jsme napojeni na vysílač ve Svaté Maří, digitální signál poté pro distribuci převádíme do analogové podoby. Naši zákazníci se tedy žádných změn obávat nemusejí, programy, které mají v nabídce, jim rozhodně zůstanou,“ ujišťoval zástupce společnosti Václav Vácha.

Radek Štěpánek