Za dobře investované prostředky například právě z prodeje stromů z parku, by se určitě dala považovat výroba dřevěných plastik právě z některých z pokácených stromů. Jak se ukázalo, tenhle nápad jsme předložili jak starostovi Martinu Malému, tak Marii Peřinkové z odboru životního prostředí jako první.

Myšlenka zachovat alespoň tímto způsobem připomínku na stromy, které v parku rostly a pamatují dobu, kdy Evropou zmítaly válečné konflikty, prvomájové průvody, Pražské jaro a Sametovou revoluci, se zamlouvá i starostovi Prachatic Martinu Malému. „Je to určitě hodně dobrý nápad. Nejsem si teď sice úplně jistý, jestli budeme mít na Salve Prachatice nějakého dřevosochaře, ale určitě s touhle myšlenkou budeme pracovat a děkujeme za ni,“ uvedl starosta.

Je k zamyšlení, zda by sochy měly doplnit v budoucnu prostor samotného Štěpánčina parku, nebo by se pro ně našlo jiné místo. Navíc momentálně není jisté ani to, zda se vůbec mezi pořezanými kmeny najde natolik zdravá část, aby vyhovovala pro takové účely. Přesto hned po dotazu a návrhu na využití částí stromů začala Marie Peřinková uvažovat, koho případně oslovit. „Jak to říkáte, má to svou logiku a jen mne mrzí, že mne to přes všechny ty problémy kolem kácení nenapadlo. A pokud by se nedaly využít větší části stromů, určitě by u některých stálo za to nechat udělat alespoň výřezy s letokruhy, ke kterým se pak dají připojit významné letopočty událostí, které si tyhle stromy pamatovaly,“ dodala vedoucí odboru životního prostředí. Tak uvidíme, jestli se alespoň v přeneseném slova smyslu stromy do parku vrátí.