Jedním z míst, kde se nové stromky objevily jsou stráně podél silnice z Prachatic do Osek. „Abychom dodržel dopravní předpisy, nemůžeme obnovit aleje po obou stranách cest, ale tam, kde to bylo možné, už jsou vysazené,“ vysvětlil Jan Klimeš s tím, že zástupci města výsadbu konzultovali i se silničáři.

Upřesnil, že nejbližší době ještě dojde k pokácení suchých stromů a u původních více než sto sedmdesáti stromů bude proveden zdravotní řez. „Součástí ošetření bude odstranění částí stromů, které jsou zlomené, prasklé, poškozené nešetrným řezem v minulých letech nebo zvířaty a zvěří,“ popsal místostarosta.

Péče se dočkají i nově vysazené stromky, které budou v průběhu celého roku přihnojovány a zalévány. Na ošetření a výsadbu nových stromů město Prachatice získalo dotační peníze ve výši 775 tisíc korun, což je osmdesát pět procent financí, které město do obnovy alejí vložilo. Zároveň Prachatičtí najali firmu, která se zatím v příštích dvou letech o ovocné stromy kolem silnic postará.

„Ovocné stromy nejen podél silnic dotvářejí typický krajinný ráz šumavského podhůří a jejich plody přinesou užitek hlavně zvířatům,“ uzavřel.