Prachaticemi se šíří údajně zvěsti, že má jít o pracovnici tamní "sociálky", to ale šéfka jihočeských hygieniků nepotvrdila. Lidé tak mohou pouze spekulovat, kde se virus objevil, jestli to bylo na městě, na úřadu práce nebo třeba na katastru.

„Tři spolupracovníci ženy, u kterých jsme riziko vyhodnotili jako vyšší, jsou v karanténě. S nimi i šest lidí z blízkého okruhu rodiny nakažené,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová. U dalších 29 pracovníků vyhodnotili hygienici riziko jako nižší, proto musí do práce nyní nosit roušku. „Žena, u které se nákaza potvrdila, sama roušku nosila od návratu z dovolené v Karviné. Tím riziko nákazy snížila,“ doplnila ředitelka jihočeské hygienické stanice. Úřad pro veřejnost zavřený není, jelikož žena pracovala ve své vlastní kanceláři a nikdo z veřejnosti za ní nechodil.

Ilustrační foto.
Zajistí bezpečí podchod pod silnicí na Fefry?

Že žádný pokyn k uzavření budovy nebo jakýmkoli jiným omezením kvůli možné nákaza od hygieniků nedostali, uvedla v budově městského úřadu ve čtvrtek dopoledne Petra Popová, tajemnice bezpečnostní rady a členka krizového štábu. "Na úřadě máme běžný provoz, pokud by nám ho hygienici omezili, samozřejmě bychom o tom obratem veřejnost informovali," ubezpečila tajemnice bezpečnostní rady s tím, že všechny informace o koronaviru mohou poskytovat pouze hygienici.

Ve vstupní hale městského úřadu nevisí žádné oznámení o výskytu viru, pro občany je tam pouze, jako na jiných veřejně přístupných místech, umístěna dezinfekce.

Žně. Kombajn. Zemědělství. Ilustrační foto.
Sklízet mohou zemědělci v kraji zatím jen ječmen

Ze stávajících 13 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech jsou aktuálně čtyři na Jindřichohradecku, čtyři nově na Prachaticku, tři na Táborsku a po jednom na Strakonicku a Písecku. Českobudějovicko a Českokrumlovsko nadále hlásí aktuální nulu. Jihočeský kraj je stále regionem s nejnižším počtem nakažených vůbec.

Celkově hygienici na jihu Čech zjistili 211 nakažených koronavirem. Vyléčených bylo ke čtvrtku 17. června v kraji 192 a pozitivních 13 osob.