„Úředníkům Organizace spojených národů se dosud podařilo ověřit přibližně 271 případů násilného zadržení,“ upozorňuje BBC. Jeden ukrajinský politik se navíc britské stanici svěřil, že byl vystaven waterboardingu (technika mučení způsobující pocit topení a nemožnosti dýchat - pozn. redakce). Ruské ministerstvo obrany na žádost BBC o komentář k těmto tvrzením neodpovědělo.

Ukrajinští vojáci v zákopech v Donbasu.
Válka na Ukrajině stagnuje. Rusko zřejmě nabírá síly na ofenzivu v Doněcku

Oleh Pylypenko, předseda Ševčenkovské sjednocené územní obce na jihu Ukrajiny, uvedl, že byl 10. března zajat ruskými výsadkáři poblíž Chersonu, když rozvážel pomoc potřebným. Šestatřicetiletý muž BBC sdělil podezření, že se stal záměrným terčem útoku poté, co ukrajinským silám sdělil polohu ruského dělostřelectva. „Myslím, že téměř od samého začátku války začali lovit speciálně mě. Plánovali léčku, protože mě chtěli dostat živého,“ řekl.

Následně byl převezen na letiště, kde ho údajně tři dny mučili ruští výsadkáři. „Mého řidiče se ani nedotkli,“ uvedl Pylypenko. „Vyslýchali pouze mě. Používali fyzické násilí, elektrický proud a při venkovních mrazech mě polévali studenou vodou. Měl jsem omrzliny na nohou, poškozená žebra a vnitřní orgány,“ popsal drsný výslech. Otec tří dětí dodal, že ho výsadkáři také bili obuškem a kopali do něj, dokud neomdlel. „Třetí den toho všeho jsem byl tak zmlácený, že jsem nebyl schopen pohybu. A nepřežil bych bez svého řidiče, který mi celou dobu pomáhal,“ sdělil.

Zdroj: Youtube

Ukrajinský politik dále uvedl, že se později stal předmětem sporu mezi výsadkáři, kteří ho chtěli popravit za napomáhání ukrajinským silám zaměřovat jejich pozice, a vojenskou policií, jež chtěla, aby využil svého postavení a pomohl organizovat výměnu zajatců. Vojenští policisté nakonec boj vyhráli a po uspořádání jedenácti výměn zajatců byl Pylypenko 10. června propuštěn.

Rusové hledají kolaboranty

Dmytro Vasyljev, bývalý předseda místní rady v okupovaném jižním městě Nova Kachovka, zase řekl BBC, že byl v březnu zatčen ruskými zmocněnci ze samozvané Doněcké lidové republiky. Byl údajně zadržován 46 dní, během nichž ho opakovaně vyslýchali muži v kuklách, kteří na něj vyvíjeli nátlak, aby spolupracoval s okupačními silami. „Asi šestkrát jsem byl předvolán k výslechu,“ informoval čtyřiapadesátiletý muž. „Chtěli vědět, zda mám vazby na ukrajinské bezpečnostní složky nebo armádu. Pak mi nakonec jen navrhli, abych s nimi spolupracoval,“ dodal.

Také uvedl, že ve vazební věznici v bývalé policejní stanici v Nove Kachovce bylo bití ze strany dozorců běžnou součástí života vězňů. „Naštěstí jsem nebyl bit. Jiní lidé ale ano. Slyšel jsem to každý den,“ svěřil se. Politik také vypověděl, že ve většině případů nebyl pro násilí žádný důvod. „Dělali to jen tak,“ řekl.

Zdánlivě idylický život v okupované Chersonské oblasti na snímku, který zveřejnila ruská armáda. Svědectví vězněných Ukrajinců ale hovoří jinak…
Pálení, bití a svazování. Obyvatelé Chersonu promluvili o mučení ruskými vojáky

Poslední den zadržení mu podle jeho slov vězeňští úředníci prozradili, že jsou důstojníky ruské vnitřní bezpečnostní služby FSB. A že se na jejich zatčení podílela ruská bezpečnostní služba, podobně tvrdili i další Ukrajinci unesení ruskými silami. OSN přitom potvrdila BBC, že mnoho případů, kdy se příslušníci FSB podíleli na zadržování, mučení a špatném zacházení s ukrajinskými civilisty, opravdu zdokumentovala.

Oleh Pylypenko i Dmytro Vasiljev zůstávají na svobodě. Pylypenko nadále pracuje v první linii konfliktu a dodává potřebné prostředky lidem. Desítky jiných ukrajinských úředníků jsou však stále ve vazbě.

Popravy civilistů

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jehož monitorovací mise na Ukrajině únosy dokumentuje, informoval, že od zahájení invaze ruské síly zadržely nejméně 65 místních politiků. Dodal, že pozorovatelé Organizace spojených národů „zdokumentovali také případy mučení a špatného zacházení s civilisty, kteří byli vystaveni nucenému zajetí“, které se odehrávalo v bývalých zadržovacích stanovištích kontrolovaných buď ruskými ozbrojenými silami nebo přidruženými ozbrojenými skupinami.

Ukrajinští lékaři převážejí těžce zraněného muže.
Kvůli mučení přišel o prsty, jiní o nohy. Ukrajinec popsal peklo v ruském vězení

Případy mají podle OSN zahrnovat věrohodná obvinění z bití, škrcení, mučení elektrickým proudem, sexuálního násilí, polohového mučení, vyhrožování popravou střelnými zbraněmi či fyzickým násilím na příbuzných a neposkytování žádné nebo nedostatečné stravy.

V okupovaném Mariupolu poradce starosty řekl BBC, že ruské síly popravily státního zaměstnance, který strávil nějaký čas ve vazbě. Petro Andrjuščenko uvedl, že muž, který byl ředitelem městského dopravního úřadu, byl odsouzen k trestu smrti soudem podporovaným Ruskem. Britská stanice ani OSN však nemohly tuto zprávu nezávisle ověřit.

Andrjuščenko také potvrdil, že v regionu probíhá masové zadržování. Ruské síly údajně zatkly přibližně deset tisíc lidí. Mezi nejčastější cíle podle něj patří místní politici, kteří nechtějí spolupracovat s nastoleným režimem, nebo představitelé proukrajinských stran. Dále také bývalí policisté, dobrovolníci Červeného kříže a kdokoliv, kdo zastává proukrajinské názory. Všichni jsou posíláni do bývalých ukrajinských věznic a provizorních filtračních táborů.

Ukrajinské ministerstvo obrany v krátkém prohlášení označilo zadržování a mučení místních politiků za ostudné a uvedlo, že všechna obvinění musí být urychleně vyšetřena. Ruské ministerstvo obrany na žádost o komentář k těmto obviněním nereagovalo. Ruská strana již dříve popřela, že by na Ukrajině jakékoliv válečné zločiny páchala.