O stipendium mohou žádat žáci od patnácti let z vybraných oborů. Jde například o strojírenství, elektrotechniku, dopravu, ale třeba i malíře a lakýrníky a další. Pokud uchazeč projde náročným výběrovým řízením, může v závislosti na prospěchu získat čtyři až pět tisíc každý měsíc.

Armáda ČR prochází rozsáhlou modernizací. Od stipendijního programu si slibuje, že se jí skrze stipendia podaří získat více personálu k obsazení míst v nedostatkových odbornostech. Proto byly do programu primárně zařazeny obory s technickým zaměřením, kterých je mezi zájemci o vstup do ozbrojených sil ČR nedostatek,“ vysvětlila záměr mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková.

Mělo by Česko znovu zavést povinnou vojnu? Podívejte se, co si myslí čtenáři Deníku:

Český voják při výcviku v bývalém vojenském prostoru Ralsko
Zavést v Česku povinnou vojnu? Čtenáři Deníku jsou spíše pro

Podobně jako u jiných stipendií se i v tomto případě uchazeč zavazuje, že po dokončení studia nastoupí k jednomu z vojenských útvarů. „Služební poměr musí být alespoň dvojnásobek délky doby, po kterou dotyčný pobíral stipendium,“ uvedla mluvčí. Pokud lhůtu nedodrží, nebo třeba studium řádně neukončí (například maturitou), peníze vrací.

A právě závazek nastoupit do armády vyvolal na sociálních sítích diskuzi. Kritikům se nelíbí, že armáda pro službu vlasti láká nezletilé. Namítají, že v tomto věku žák nedokáže pořádně vyhodnotit dopady svého rozhodnutí a nechá se zlákat k něčemu, s čím se později neztotožní. „To je dno, jak kdysi v 'dávnověku' verbíři. A i ti brali dospělé kluky,“ zhodnotil uživatel Vladiboj Zajíček. On sám v 60. letech na střední škole prospěchové stipendium pobíral. „Nikde jsem se však nikomu nemusel upisovat, jak čertovi duši,“ zamyslel se.


U velké části diskutérů nabídka vyvolala vzpomínku na oblíbenou pohádku S čerty nejsou žerty a přidali na sociální sítě příspěvky jako: Dávej si pozor na verbíře Máchale, K tomu už chybí jen kaprál a podobně. Stipendia vyprovokovala i dezinformační scénu k příspěvkům o tom, že armáda jen hledá kusy do „masomlýnku pro Ukrajinu“.


Nahrává se anketa ...

Diskutéři také upozorňují, že stipendium může víc lákat děti z rodin s horší finanční situací, v nichž padne rozhodnutí i kvůli tlaku rodičů. A případné vrácení stipendia může situaci jen zhoršit. Sociální podmínky žadatelů armáda nezjišťuje a neposuzuje.

Česká armáda má díky rozhodnutí vlády Petra Fialy rekordní rozpočet, modernizace ale nabírá zpoždění:

Bojový dron MQ-9 Reaper
Česká armáda má rekordní rozpočet. Modernizace přesto vázne a rojí se otázky

Ministerstvo obrany Deníku potvrdilo, že si je vědomo, že smluvní zavazování mládeže může diskuze o etice vyvolat. „Samozřejmě jsme tuto věc řešili. Postup zvolený ministerstvem odpovídá plně postupu pro uzavírání smluv mezi budoucím zaměstnavatelem a žákem, doporučovaném Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy,“ doplnila Cigánková.

Zájemci se ozývají

O stipendia ministerstva obrany je mezi mladými zájem. Podle sdělení resortu je aktuálně uzavřených patnáct smluv, další desítka je těsně před podpisem. Napomáhá tomu i možnost online registrace přes virtuální náborové středisko. Toho využilo skoro sedm desítek zájemců.

Jedním z nich je i šestnáctiletý Zdeněk Klásek z Jihočeského kraje. Po škole by měl nastoupit k 25. protiletadlovému raketovému pluku ve Strakonicích. „Ze začátku jsem byl na vážkách, ale pak jsem se chopil příležitosti. Rozhodla jistota zaměstnání i samotné stipendium,“ vysvětlil svojí motivaci Klásek.