Na otázku, zda se nějakým politickým rozhodnutím dalo zdražování omezit, v rozhovoru pro Deník odpověděl: „Dalo, a to velmi výrazně. Zejména se to týká České republiky, která tím byla postižena nejvíc, neboť jako jediná země nemá napřímo smlouvu s ruským Gazpromem. Kdybychom ji měli, dostávali bychom plyn třikrát levněji než na burze.“

Německo dodá tanky

Vláda prý měla učinit řadu konkrétních kroků jako reakci na krizi, například uzavřít dlouhodobý kontrakt se zdrojovou zemí, odkoupit zásobníky plynu, nebo aspoň dohodnout dodatečné dodávky z Německa, jež smlouvu s Gazpromem má.

Český premiér Petr Fiala.
ANALÝZA: Stačilo půl roku a Fialova vláda se otřásá

„V kontraktu je klauzule, že kromě objemu, který máte nasmlouvaný, si můžete za stejných cenových podmínek dokoupit ještě miliardy kubíků. Proto jsme premiéru Fialovi říkali, ať se vydá do Berlína a požádá tam o zvýšení nákupu plynu a jeho přeprodej nám. A to za výrazně nižší cenu než platíme za kubík na burze, tedy pětadvacet korun. Doporučovali jsme mu, ať tam jede a přiveze ho. Tak tam jel a přivezl tanky,“ uvedl Štěpán.

Ruský plyn třikrát dráž

Tvrdí, že do Česka stále proudí téměř sto procent ruského plynu, akorát ho dostáváme zprostředkovaně. „Tato vláda dala svolení zahraničním překupníkům, aby tady prodávali ruský plyn třikrát dráž, než za jakou cenu bychom ho dokázali sehnat. Jde tedy jen o pokrytectví. Kdyby to bylo na nás, nenakoupili bychom ani o jeden m3 ruského plynu navíc než v současnosti, jen bychom omezili ten drahý.“ Komu konkrétně dal kabinet ono svolení?

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Andrej Babiš: Když bude na prezidenta kandidovat Fiala, jdu do toho

„Německým překupníkům, kteří kupují plyn v Rusku a prodávají nám ho jako americký. Tímto jsme si vypěstovali mezinárodní překupnickou síť, jež stále sílí a které platíme o sto miliard korun za plyn víc, než bychom museli.“ A pokračuje: „My nemáme vlastní těžbu a zásobníky provozují soukromé společnosti. To je důvod, abychom se zabezpečili dvoustranným kontraktem, který je založen na úplně jiných principech než nákup na burze. Nesmíme připustit, aby dodávky ve směru východ - západ byly nahrazeny jen dodávkami západ - východ. Němci už nyní naznačují, že při přerušení dodávek plyn od nich nedostaneme. Nedivím se jim.“

Regulovat ceny

Je zastáncem regulace ceny elektřiny jako například na Slovensku nebo ve Francii. „Naše vláda říká, že průmysl ji nezajímá a každý se má postarat sám o sebe. Snížení spotřební daně u benzinu je výsměch, jak vidíme u pump. Všude se s cenami snaží něco udělat, jen u nás nic. Když si pak sečtete dopad ceny elektřiny, plynu a pohonných hmot, nemluvě o potravinách, tak se to prostě nedá unést. Zdražování energií pro průmysl se samozřejmě promítá do cen stavebního materiálu, chleba, skla, piva, hnojiv, všeho. Zvýšení cen energií je příčinou všeho zla, i vysoké inflace.“

Co Vladimír Štěpán navrhl vládě a jak se podle něj bude situace na energetickém trhu vyvíjet dál? Skončí některá průmyslová odvětví a budou lidé donuceni prodávat své rodinné domy? Dočtete se v zítřejším vydání Deníku.