Policie na Staroměstském náměstí zadržela přes sto lidí, dalších padesát zajistila ještě před začátkem protestní akce, protože s sebou nesli zbraň a pyrotechniku. Zranění utrpěla dvacítka policistů, přičemž zraněna byla i část demonstrantů. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že je v šoku z toho, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří občané. Vyslovil se pro přísný postih původců konfliktu. Zároveň poděkoval policii a uvedl, že je na její vysoce profesionální přístup hrdý. Také podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zasáhla policie naprosto profesionálně. Prezident Miloš Zeman odsoudil ty demonstranty, kteří nedodrželi při demonstraci protivirová opatření. Účastníky demonstrace zkritizovali i zástupci opozice.

Fanoušci Sparty. Ilustrační foto.
Budou chybět jinde. Kvůli nedělní demonstraci míří do Prahy stovky policistů

Na základě usnesení, které schválila menšinová Babišova vláda, platila v tomto případě výjimka na základě zákona o právu shromažďovacím na limit 500 osob, a to ve skupinách po nejvýše 20 účastnících. Demonstranti rovněž museli udržovat rozestupy alespoň dva metry a všichni museli mít zakryté dýchací cesty.

Většina veřejnosti však nevěřila, že budou tato protiepidemická pravidla dodržena. I když – mnoho účastníků nasadilo místo roušek přes obličej kukly a šátky či jiné maskování. Tak jsou totiž zvyklí z fotbalových (nebo hokejových) arén. Na místě se nejprve demonstranti srocovali do předem ohraničených území. Jenže postupem času rozestupy mezi lidmi zcela zmizely, podle reportéra Pražského deníku bylo navíc účastníků určitě víc než pět stovek.

„Ani covid, ani Babiš“

Protestní akce začala na Staroměstském náměstí ve 14:00. Konec byl naplánován na 17:00. Reportér Pražského deníku cestou na místo dění potkal v metru skupinu lidí mladšího a středního věku, kteří byli oděni celí v černém. Jeden z nich měl transparent s nápisem „Ani covid, ani Babiš“. Před „Staromákem“ pak začala atmosféra houstnout, vlály české vlajky…

„Prymula je gestapák,“ skandovali přítomní v narážce na ministra zdravotnictví. Padaly i vulgarity a rasistické pokřiky. Z části davu se ozývala rovněž nacionalistická hesla jako „Čechy Čechům“ či „Nic než národ“. Na úvod zazněla státní hymna.

Vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD)

„Jelikož na místě docházi k porušení aktuálních vládních nařízení, policisté upozornili svolavatele, aby vyzval účastníky k dodržování zákonem stanovených podmínek,“ napsalo tiskové oddělení pražské policie krátce před půl třetí. Podle policie však o ukončení demonstrace musí rozhodnout zástupce magistrátu hlavního města.

Radikální účastníci zaútočili na policii

Po 15. hodině svolavatel oficiálně akci ukončil. Ačkoliv většina účastníků demonstrace výzvu uposlechla a opustila Staroměstské náměstí, část účastníků toto rozhodnutí rozčililo a radikální skupina vzápětí zaútočila na policii. 

Centrum hlavního města zahalil kouř z dýmovnic, bouchaly petardy, vzduchem létaly dlažební kostky, plechovky či lahve nebo koše a další předměty, co zrovna byly po ruce.

Vyjádření pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti)

Nedělní protivládní protest se tak na konci zvrhl v násilné střety (především) takzvaných ultras a chuligánů z řad příznivců fotbalových a hokejových klubů s policejními těžkooděnci. Policie použila „donucovací prostředky“, mezi nimiž byl slzný plyn či vodní dělo. Do akce vyrazili psovodi a příslušníci jízdní policie na koních. Dav vytlačovala obrněná vozidla.

Ilustrační foto.
Fotbaloví chuligáni míří na Prahu, chtějí protestovat proti vládě a opatřením

„Zdravotnická zachranná služba poskytuje první pomoc a ošetření zraněným policistům,“ uvedla Policie ČR prostřednictvím twitteru. Pražská záchranka aktivovala traumaplán kvůli většímu počtu zraněných. Podle mluvčí Jany Poštové bylo na místě několik záchranářských posádek včetně speciálního vozu Atego: „Zasahujeme u zhruba dvaceti lidí s poraněními po napadení.“ Někteří ze zraněných byli podle slov ředitele Petra Koloucha odvezeni do nemocnice. Mluvčí Poštová posléze počty upřesnila s tím, že zdravotníci řešili také opilost, byť je pití alkoholu na veřejnosti v nouzovém stavu zakázáno.

„Policisté na Staroměstském náměstí provádí ztotožnění útočníků a předvádí je na policejní služebny k provedení dalších úkonů,“ informoval mluvčí Jan Daněk. Týdeník policie dodal, že oblast byla uzavřena a odchod byl pár hodin po dramatických událostech možný jen Celetnou ulicí. Pařížskou uzavřeli příslušníci bezpečnostních sborů jako první.

Demonstrace organizovaná občanským spolkem HON (Hnutí občanské nespokojenosti) měla v podtitulu heslo „Společně chceme najít pravdu!“. Ohlašovatelem byl Ivan Sochor.

„Všichni dobře víme, že nejen současná virová epidemie, ale i další virové i jiné nemoci, mohou být velmi nebezpečné. Proto by měl mít život každého člověka stejnou hodnotu . Není dobré ani rozumné upozadňovat jakékoliv onemocnění na úkor jiného. A to se, bohužel, v současné situaci děje…,“ uvedli pořadatelé ve facebookové události v narážce na omezující opatření související s novým typem koronaviru.

K této iniciativě se však vzápětí připojili sporotvní fanoušci, kterým vadí, že nemohou na stadiony a že se nyní dokonce všechny profesionální soutěže (až na pár výjimek, jako je fotbalová Evropská liga či mezinárodní tenistový turnaj WTA v Ostravě) zastavily. Výzvu k výjezdu do hlavního města zformulovali Chuligáni z Bazalů, příznivci ostravského Baníku.

Hamáček: Chtějí vyvolat násilí

„Několik stovek policistů z pořádkové, kriminální i dopravní služby bude v ulicích Prahy dohlížet na bezpečnost, veřejný pořádek a dodržování aktuálních platných nařízení,“ uvedla pražská policie prostřednictvím twitterového účtu dopopledne. Kvůli tomu, že krajské ředitelství eviduje v současné chvíli více než 100 pozitivně testovaných na přítomnost viru SARS-CoV-2 a 135 policistů umístěných v karanténě, požádali pražští policisté o pomoc kolegy z jiných krajů.

Kolem 11. hodiny policie hlásila, že dohlíží na příjezd účastníků demonstrace na hlavním nádraží. Později policisté uvedli, že zabavili v souladu s platnou legislativou účastníkům zbraně a jiné nebezpečné předměty. Ještě před začátkem demonstrace kvůli tomu zatkla celkem bezmála 50 osob.

Policejního prezidenta Jana Švejdara podle twitterového vyjádření „děsí“, že dojde k „ohrožení života a zdraví mnoha dalších lidí“. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v nedělní debatě na programu CNN Prima News uvedl, že cílem demonstrantů je poprat se s policisty. „Chtějí vyvolat násilí. Chtěl bych před tím varovat,“ řekl Hamáček. Podle vicepremiéra je policistů v metropoli přesně jeden tisíc. Policie hlídala například i budovu poslanecké sněmovny na Malé Straně a bedlivě střežila také Úřad vlády ČR ve Strakově akademii. Hamáčkova slova se nakonec kvůli neukázněným skupinám protestujících potvrdila.

Policisté v Praze provedli kontrolu restaurace, která byla otevřená v době, kdy je to zakázané.
VIDEO: „Šťára“ v hospodě, která nezavřela. Policie hrozí „chronickým odmítačům“