V zemi je aktuálně 13 086 nakažených, většina z nich má mírný průběh nemoci. S covidem-19 je hospitalizováno 297 lidí, v těžkém stavu je 69 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 34 744 nakažených. Více než 21 tisíc z nich se z nemoci vyléčilo a 453 lidí s covidem-19 zemřelo.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová
Ministerstvo aktualizovalo semafor. Oranžově na něm svítí již šest regionů

Za tento týden přibylo v ČR už více než 5700 potvrzených případů nákazy. Počet hospitalizovaných za uplynulý měsíc stoupl na více než dvojnásobek. Počet lidí ve vážném stavu se pak zvýšil téměř na čtyřnásobek, ve čtvrtek jich v nemocnicích bylo 65.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Laboratoře v posledních dnech také více testují. Od úterý do čtvrtka provedly vždy více než 15 tisíc testů. Celkový počet testů už překonal jeden milion.

Zvyšuje se ale také podíl pozitivních testů. V pondělí byl necelých pět procent, v úterý a ve středu přes sedm procent a ve čtvrtek už více než devět procent. Počet pátečních testů a jejich bilanci ministerstvo zveřejní dnes vpodvečer.

Nejhorší situace je nyní v okrese Plzeň-jih, kde za uplynulých sedm dní přibylo na 100 tisíc obyvatel více než 132 nakažených. Následuje Praha a její okolí. V hlavním městě evidují laboratoře za posledních sedm dní téměř 118 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel, na Berounsku a Kladensku je to shodně zhruba 117 případů na 100 tisíc obyvatel.

Ministerstvo v pátek aktualizovalo tzv. semafor, který na mapě zobrazuje riziko nákazy v jednotlivých regionech. V druhém oranžovém stupni jsou nově vedle Prahy okresy Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. V těchto pěti okresech bude od pondělí 14. září podobně jako nyní v hlavním městě omezena otevírací doba stravovacích zařízení.

Restaurace a bary budou muset mít každý den zavřeno mezi půlnocí a 06:00. Omezení provozu se bude týkat i všech ostatních středočeských okresů, i když jsou v mapě zelené, informovala mluvčí tamních hygieniků Dana Šalamunová.

Odběrové místo na testy na koronavirus v litoměřické nemocnici
Unikátní projekt Deníku: Kde se otestovat na covid a za jak dlouho máte výsledky

Do zeleného stupně pohotovosti, který značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, se nově posunuly regiony napříč zemí s výjimkou slezských. Místo dosavadních deseti je takových oblastí 40.

Od čtvrtka je kvůli zhoršené epidemické situaci povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé zemi. Už od začátku září platila povinnost chránit si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.