V sobotu zdravotníci aplikovali 40 394 dávek vakcíny proti covidu, což je dosavadní sobotní rekord, o týden dříve naočkovali asi o 6800 lidí méně. Od začátku vakcinace koncem loňského prosince podali zdravotníci v Česku téměř 4,627 milionu dávek.

Z neděle na pondělí se otevře registrace na očkování proti covidu pro lidi mezi 35 a 39 lety. Od půlnoci z úterý na středu se budou moci k očkování přihlásit i lidé od 30 do 34 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že od června už se budou moci k vakcinaci registrovat všichni zájemci.

Jak epidemie ustupuje, vláda postupně rozvolňuje opatření proti koronaviru. Výraznější zmírňování protiepidemických opatření začalo podle naplánovaných balíčků na stovce případů na sto tisíc obyvatel týdně. Děti se vracely prezenčně do škol a otevíraly se dosud zavřené obchody a služby. Pod sto klesl počet v pondělí 10. května.

Dosažení hranice 75 umožnilo otevření zahrádek restaurací či kulturních představení venku, s poklesem pod 50 mají přijít kulturní akce uvnitř či otevření interiérů restaurací. Vláda se ale takzvanými balíčky neřídí bezvýhradně. V pondělí se například po více než pěti měsících pro rekreační účely znovu otevřou hotely, penziony a další ubytovací zařízení.

Třicet tisíc úmrtí 

Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, zůstalo k dnešku na hodnotě 0,7. Hodnota pod jednou ukazuje na zpomalování šíření, pod jednou je číslo R nepřetržitě od půlky dubna.

Šíření epidemie zpomaluje zhruba od začátku letošního března, kdy nárůsty vystoupaly skoro na 17 tisíc nových případů denně. Od začátku tohoto týdne přibylo do statistik v průměru 800 nových případů onemocnění covid-19 denně. V prvních šesti dnech předchozího týdne byl průměr 1228. Spolu se slábnutím epidemie ubývá také počet testů, které laboratoře denně provedou. V sobotu jich bylo přes 46 600, zhruba o 5000 méně než před týdnem.

V nemocnicích je nyní s onemocněním covid-19 nejméně pacientů od konce září, jejich počet v pátek klesl pod tisícovku. V sobotu evidovalo ministerstvo zdravotnictví 866 hospitalizovaných s covidem-19, asi o 460 méně než minulou sobotu. V těžkém stavu je v nemocnicích 162 nakažených.

První případ nákazy novým typem koronaviru se v České republice potvrdil na začátku loňského března. Od té doby se jím prokazatelně infikovalo téměř 1,658 milionu lidí. Zemřelo 30 020 z nich.