Zdravotníci od konce loňského prosince, kdy se v Česku začalo proti koronaviru očkovat, aplikovali k pondělnímu večeru 3 731 232 dávek vakcíny. Ukončené očkování má přes 1,065 milionu lidí. V minulém týdnu se v pracovních dnech denně očkovalo přes 70 tisíc lidí, ve čtvrtek byl počet rekordní, vakcínu dostalo 86 781 zájemců.

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila téměř u 1,647 milionu lidí, většina se vyléčila, 29 749 pacientů s potvrzeným onemocněním zemřelo. V poslední době jsou denní počty úmrtí nižší a od 10. dubna nezemřelo v jednom dni více než sto lidí s covidem. V průměru připadlo na jeden dubnový den 84 úmrtí, zatímco v březnu to bylo 194 zemřelých za den.

Na květen činí denní průměr zatím 32. O víkendu evidovalo ministerstvo v sobotu 29 úmrtí a v neděli 27, na pondělí připadá zatím 16 úmrtí s potvrzenou nákazou. Při dodatečných aktualizacích se údaje z posledních dní většinou ještě zvýší.

V nemocnicích bylo v pondělí 1884 pacientů s potvrzenou nákazou, asi o 60 víc než předchozí den, v mezitýdenním srovnání ale jejich počet klesl zhruba o 830. Pacientů v těžkém stavu je 349, nejméně od začátku loňského října. Zátěž nemocnic je ale ve skutečnosti mnohem větší, protože statistiky nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči. Podle dat ministerstva bylo k dnešnímu ránu volných zhruba 6500 standardních lůžek s kyslíkem, což představuje 28 procent z celkového počtu. Postelí s umělou plicní ventilací je neobsazeno přibližně 650, tedy rovněž 28 procent.

Poklesl reprodukčního čísla 

V pondělí klesl oproti předchozímu týdnu kromě počtu nově nakažených i počet testů na koronavirus, laboratoře jich provedly přes 246 tisíc, minulé pondělí to bylo přes 316 tisíc. Nižší byl počet antigenních testů, klesl z téměř 297 tisíc na zhruba 225 tisíc, naopak PCR testů bylo toto pondělí asi o tisícovku více.

Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, činil 0,09 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil na 2,43 procenta a u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl na 5,54 procenta.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, k dnešku mírně kleslo z předchozích 0,82 na 0,81. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží od poloviny dubna.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 tisíc. Za celý minulý týden testy odhalily přes 10 800 nakažených, o týden dříve to bylo téměř 14 400 a předtím zhruba 17 500. V zemi se tak postupně rozvolňují koronavirová opatření. V pondělí se po více než čtyřech měsících otevřely všechny obchody a většina služeb, které byly kvůli epidemii koronaviru dosud zavřené. Už za týden přitom začne další vlna rozvolnění na školách, v kultuře, ve službách a dalších oblastech.

Registrace očkování Covid 45+

Od úterý 11. května se mohou registrovat k očkování proti covidu lidé od 45 let Původně měla být registrace pro věkovou skupinu 45 až 49 let otevřená od středy, posun ale v pondělí dopoledne schválila vládní rada pro zdravotní rizika.

V této věkové skupině žije v ČR více než 839 tisíc lidí, aspoň jednu dávku očkování má podle dat o očkování do neděle 131 700 z nich. Po skupině nad 70 let jde zatím o druhou nejčetnější skupinu, pro kterou se registrace spouští.