Od 1. března, kde se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo přes 117 tisíc lidí, necelá polovina z nich se už uzdravila. Nejvyšší denní přírůstek zaznamenalo Česko v pátek, kdy přibylo 8615 nakažených. Víkendový rekord drží sobota uplynulého víkendu, kdy do statistik přibylo 4636 nových případů covidu.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh nebo je úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů resortu zdravotnictví 2106 lidí s koronavirem, stav 438 z nich hodnotí lékaři jako těžký. Od začátku října vzrostl počet hospitalizovaných přibližně na dvojnásobek.

Nejvíce se covid-19 v poslední době šíří na Uherskohradišťsku, kde na 100 tisíc obyvatel připadá téměř 560 nakažených za posledních sedm dní. Následuje Liberecko se 425, Náchodsko se 411 a Příbramsko se 407 případy na 100.000 obyvatel za týden.

Kvůli šíření nemoci se s platností ode dneška zpřísňují protiepidemická opatření. Na dva týdny zůstanou zavřené památky, divadla a kina, zákaz platí pro koncerty a výstavy a také téměř veškeré profesionální i amatérské sportování. Omezené jsou návštěvy v nemocnicích a na úřadech. Na druhý stupeň základních škol se vrací výuka na dálku.

Z kulturních institucí musejí ode dneška zůstat zavřené také galerie a muzea, lidé nemůžou navštívit ani hrady, zámky nebo hvězdárny. Zakázané jsou poutě, představení cirkusů a varieté a také kongresy a veletrhy. Účast na vnitřních náboženských akcích je omezena maximálně na deset lidí, dosud byl limit 100 účastníků.

Další zostřená opatření bude dnes schvalovat vláda. Platit by měla od středy.