O studii informovala česká ekologická organizace Arnika, která se na ní podílela. Výzkumníci zakoupili v sedmi zemích Evropy několik desítek softshellových bund a kombinéz a provedli jejich rozbor. Ty české pocházely z obchodů známých prodejců sportovních oděvů. Potvrdila se u nich především vysoká koncentrace kyseliny perfluoroktanové (PFOA), která patří mezi takzvané věčné chemikálie - PFAS.

V jakých značkách se podle organitace Arnika PFAS našly:  

AlpinePro, WooX, Husky, Loap, Kilpi, Hannah, NordBlanc, Progress, NorthFinder.

Pozn.: Vyjádření některých firem se prozatím Deníku nepodařilo získat.

„Přestože jsme v některých softshellových bundách na českém trhu PFAS očekávali, přítomnost celosvětově zakázaného PFOA a nešťastné prvenství českých bund v žebříčku nejhorších vzorků ve studii nás zaskočilo. PFAS jsou skutečnou hrozbou pro lidské zdraví a životní prostředí,“ uvedla autorka studie Jitka Strachová. Kyselina je kvůli své toxicitě celosvětově zakázána. Celosvětový zákaz specialisté doporučují i v případě další látky, která se v bundách nacházela, perfluorodekanová kyselina (PFDA).

Nejlépe v testech, které prokázaly přítomnost PFAS, dopadl výrobce WooX. Zástupce značky upozornil, že testovanou bundu už ale vyrobili v roce 2018. S organizací Arnika je firma v kontaktu a kvůli vyloučení PFAS z výroby udělal podnik už řadu opatření. „WooX zavadí PFC free úpravy do své výroby od roku 2021. V aktuální kolekci jsou již jen bundy, které jsou ošetřeny PFC free úpravou,“ vysvětlil Janis Joanidis.  

Některé školy stojí před volbou propouštět nebo slučovat třídy. Menší se obávají zániku:

Představitelé ministerstva školství chtějí seškrtat maximální počty hodin výuky, které školám proplácí stát. Více se dozvíte v článku
Školy vyhlíží propouštění, slučování tříd a zastaralou výuku. Přijdou o peníze

Perfluorované látky mají široké využití a průmyslové firmy s nimi hojně pracují. Jejich hlavní výhodou je, že jsou vodoodpudivé. V textilním průmyslu se využívají například při výrobě Gore-Texu pro nepromokavé oblečení. Jejich problémem je ale ekologická odbouratelnost. V životním prostředí stejně jako v lidském těle vydrží PFAS celá staletí.

Navíc u nich odborníci zkoumají negativní dopady na lidské zdraví. „Podle dosavadních zjištění narušují hormonální rovnováhu organismu, mají neurotoxické účinky, jsou potenciálně karcinogenní a mohou poškozovat vývoj plodu,“ vysvětlila před časem pro Deník mluvčí Státního zdravotnického ústavu Štěpánka Čechová.

Jak se vyhnout PFAS při nákupu?

PFAS se vyskytuje doslova všude, ve vodě i v půdě. Zákaz využívání v průmyslu platí jen pro absolutní zlomek z desítek tisíc látek vyrobených člověkem. Vyhnout se jim, je velice problematické. Pro zákazníky jsou hlavními vodítky stanoviska samotných výrobců, kteří uvádějí, že materiály s obsahem PFAS k výrobě nevyužívají. Zatím ale žádná oficiální certifikace neexistuje.

Zákazník se může řídit vylučovací metodou. Věčné chemikálie se využívají kvůli svým schopnostem odpuzovat vodu a jsou proto součástí impregnací nebo nepromokavých materiálů. Pokud na oblečení najdete informaci o tom, že obsahuje gore-tex nebo teflon, máte jistotu, že některou z věčných chemikálií výrobek obsahuje.

Alternativou k nim jsou vosky nebo parafíny. „Vosky byly používané už ve starověké Číně, kdy Číňané používali povoskovaný papír jako ochranu před deštěm. Jednoduchými aplikacemi nebo cestami se dají dělat věci podobně, s podobným efektem nebo benefitem pro lidi. Dají se koupit bundy, ze kterých vosk přímo cítíte, „ uvedl odborník na věčné chemikálie Martin Scheringerpro ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity RECETOX.

Hrozba rakoviny jater, ledvin, prostaty

Rakovinou jsou ohroženy hlavně játra, ledviny a prostata. Do lidského organismu se škodliviny nejčastěji dostávají kontaminací vody či jídla. A je to relativně snadné, protože perfluorované látky se využívají i při výrobě teflonu nebo obalových materiálů. Zejména těch pro fast food

Využití PFAS pro průmysl regulují limity. Ekologové ale volají po plošném zákazu. V rámci Evropské unie na to naléhají i některé členské státy. Návrh má vzniknout už letos.

Oblečení z rostlinného odpadu? K jeho výrobě sahají i módní domy a slavní módní návrháři:

Většina textilu končí na skládce. Recyklaci brání kvalita oblečení i úředníci
Většina textilu končí na skládce. Recyklaci brání kvalita oblečení i úředníci

Objevují se ale obavy z dopadů na průmysl, včetně toho automobilového. Z věčných chemikálií se totiž vyrábějí i palivové články nebo elektrolity pro autobaterie. Podle Floriana Henkela ze společnosti Cellcentric, společného podniku Daimler Truck a Volvo Group, by to mohlo znamenat, že v Evropě výrobci zcela zmizí a prohloubí se závislost sektoru na dovozu. „Pokud chceme zakázat celou skupinu látek - více než deset tisíc látek - je to asi trochu jako zakázat všechny oleje, ať už olivový nebo motorový,“ řekl Henkel pro Euractiv. 

Podle Arniky alternativy ke zmíněným látkám jako impregnaci existují a zákazníci mají výrobce oblečení šanci přimět, aby je přestali používat.

„Z vývoje trhů v jednotlivých zemích lze říct, že společnosti prodávající na západoevropských a skandinávských trzích s informovanějšími a uvědomělejšími spotřebiteli, nabízejí více produktů bez PFAS než země s malým tlakem veřejnosti,” doplnila odbornice z organizace Karolína Brabcová.