Minulý čtvrtek 30. dubna se zmíněný snímek objevil ve facebookové skupině nazvané Fórum vlastenců.cz. Nasdílel jej sem uživatel, jenž sám sebe označuje jako Alex Gern a podle fotografií na svém profilu je příznivec SPD (na řadě snímků jej provází logo SPD i slogan „Volím SPD“).

Cisterna a na ní nápis COVID-19. To musí být spiknutí
Vlaky s COVID-19 vyjely ze Spojených států, šířilo se na internetu. Je to jinak

Fotografie letáku zvoucího na setkání s muslimy brzy dosáhla více než 400 sdílení (v pondělí 4. května odpoledne to bylo konkrétně 418 sdílení), a to jak ze strany jednotlivců, tak i dalších facebookových skupin, soudě podle jejich názvů opět převážně takových, které se hlásí k podpoře SPD a jejích politiků, popřípadě blíže nespecifikovaného „vlastenectví“.

Fotku sdílely například skupiny „Nebudeme volit strany podporující selhávající multikulturalismus“, „Přátele Miloše Zemana“ (název citován doslovně včetně chyby, pozn. red.), „Fan-klub -Jarda Foldyna,Noční vlci-“, „Generál Blaško v EU parlamentu.!“ (opět citováno doslovně), „Babiš premiérem, Zeman prezidentem…“ a další.

"Jak si to mohou dovolit?"

Naprostá většina uživatelských reakcí v diskusích pod zveřejněnou fotkou přitom vyznívala v odsuzujícím tónu a byla útočná až nenávistná, a to zejména v souvislosti s aktuální karanténou.

„To budou dělat pro koho. Může tam být jen deset lidí,“ stěžoval si ve skupině „Fórum vlastenců.cz“ například uživatel Ladislav Vysloužil.

Mnoho zemí zavedlo kvůli koronaviru povinnou karanténu.
Třicet zemí zneužilo pandemii k omezení práv a svobod, píše server. I v Evropě

"Vstupné bude jednu Koronu," dopřál si narážku na koronavirovou nákazu diskutér Zdeněk Pešák.

„Si někdo dělá prču jinak to není možný,“ psala uživatelka, která se sama označuje jako Jaroslava Imeri Kratochvílova.

Deník proti fake newsZdroj: DENÍK„To fakt nevymyslíš. Nedávno, když zemřel senátor Kubera, tvrdili i média, že tam muslimáci nejsou. Kde se tam teda najednou vzali?“ dotazovala se ve svém příspěvku uživatelka Alice Stierandová (citováno opět i s chybami).

Jde o čtyři roky starou akci

Jen naprosté minimum diskutujících přitom zaznamenalo, že v letošním roce nepřipadá datum 7. a 8. května na víkend, a že se tedy zmiňovaná akce zcela určitě nekoná letos.

Podle informací Deníku se tento projekt ve skutečnosti uskutečnil již před čtyřmi lety, tedy v roce 2016, kdy zmíněné dny na víkend opravdu připadaly. Samotná fotografie tedy zřejmě není podvrh, její zveřejnění v současné době (bez uvedení kontextu, tedy zejména roku, z něhož pochází) je však jednoznačně manipulativní.