Celostátní bodové skóre indexu PES odpovídá pátému, tedy nejpřísnějšímu stupni pohotovosti od pátku 18. prosince. Oficiálně ale v Česku zatím platí protiepidemická opatření pro čtvrtý stupeň. Vláda by dnes mohla rozhodnout o přechodu na pátý.

Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by mohl platit od 25. prosince, nebo 27. prosince.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)
Ministr Blatný: Zpřísnění opatření by mohlo nastat od 27. prosince

V úterý se ve srovnání s pondělím zhoršila epidemická situace u všech čtyř ukazatelů ovlivňujících hodnotu indexu PES. K růstu o pět bodů ale přispěl jediný z nich, a to podíl pozitivních nálezů při testech na nový koronavirus za posledních sedm dní. V pondělí byl tento ukazatel na necelých 26 procentech, v úterý už těsně nad 27 procenty.

Z přibližně 31 900 úterních testů byl covid prokázaný u 34 procent. Vyšší podíl pozitivních vzorků ze všech provedených testů byl v Česku naposledy 4. listopadu. Od začátku epidemie se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo přes 646 tisíc lidí. Téměř 85 procent z nich už se uzdravilo, nyní je nemocných 88 722.

Přes deset tisíc úmrtí

Počet zemřelých s covidem v úterý stoupl o 51. Od začátku března zemřelo 10 664 lidí s prokázanou infekcí novým typem koronaviru.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh, nebo jsou dokonce bez zjevných příznaků. V nemocnicích bylo v úterý 4782 pacientů s nemocí covid-19, stav 618 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Oproti stejnému dni předchozího týdne se počet hospitalizací nezměnil, ve srovnání se začátkem prosince byl vyšší o více než stovku případů.

Roušky na zastávce MHD. Ilustrační foto
Schváleno. Poslanci prodloužili nouzový stav o dalších 30 dní

V pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, který má 86 bodů ze sta. Nejvíce krajů, sedm, má skóre 81 bodů.

Nejvíce se nemoc v posledních dnech šíří na Opavsku a v Ostravě. V okrese Opava přibylo za posledních sedm dní 680 nakažených na sto tisíc obyvatel, v Ostravě 675. Dobrá není situace ani na Kroměřížsku a Rychnovsku, kde připadá v přepočtu na sto tisíc obyvatel 674, respektive 661 nově infikovaných za poslední týden.