„Žena chtěla přes inzerát na sociálních sítích koupit bundu. Podvodník nabízel zboží za 400 korun, ale když si dojednávali údaje pro zaslání oblečení, vylákal z ženy její přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, ty zadala do odkazu, který ji zaslal. Neznámý pachatel pak z účtu ženy odčerpal ve dvou transakcích přes 80 000 korun,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Krausová.

Policisté varují před podvodníky!

Policisté opětovně apelují na širokou veřejnost. Přemýšlejte, než do neznámých odkazů zadáte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Nenechte se zlákat vidinou levného a rychlého nákupu. Podvodníci dnes vytváří hypertextové odkazy, které jsou téměř totožné s těmi oficiálními. Vždy si prohlédněte profil prodávajícího, zhlédněte i hodnocení stran jiných kupujících.

Doprava na hraničním přechodu Strážný stojí.
Bavorští farmáři blokují silnice. Přechod Strážný je už průjezdný

Přemýšlejte i nad telefonáty lidí, kteří se vydávají za úředníky či pracovníky bankovních institucí. Vždy si informace, které vám osoba na druhé straně aparátu sdělí, ověřte. Telefon zavěste, zavolejte svému bankéři, zajděte na pobočku, ale nikdy se nenechte vyděsit natolik, že pod vedením neznámého člověka budete převádět své peníze na neznámé účty, vybírat je a vkládat na jiné, neznámé.

Pozor si dejte i na nápadníky a nápadnice, kteří aktuálně žijí různě po světe a prostřednictvím komunikace po sociální síti vám slibují krásné zítřky plné lásky a mnoho peněz, které mají, ale ze zahraničí s nimi nemohou nakládat. Naprostá většina těchto lásek končí slzami v očích a prázdným účtem.

Jihočeští policisté odkazují na projekt kyber rádce, který naleznete na stránkách jihočeské policie. Obsahuje tipy a rady jak se podvodníkovi bránit.