Trestní stíhání fyzické a zároveň právnické osoby zastupující jednu z poboček celorepublikové firmy zabývající se kovovýrobou v krajském městě zahájili podle policejního mluvčího Milana Bajcury českobudějovičtí kriminalisté koncem srpna. "Svým opomenutím a zároveň nedbalostním jednáním mohli pravděpodobně zavinit smrt svého pětadvacetiletého zaměstnance z bývalé federativní republiky Jugoslávie, a to tak, že zanedbali své povinnosti, vyplývající z jejich povinnosti v oblasti technologického postupu při manipulaci s materiálem a řádného školení bezpečnosti při práci," objasňuje Milan Bajcura.

Loni 17. října v odpoledních hodinách ve výrobní hale určené pro vážení, skládání a čištění pozinkované oceli, vezl jeden se zaměstnanců na vysokozdvižném vozíku hutní materiál o váze 2 tun. V poloze 3,5 metrů nad zemí řidič prudce zastavil a vozík se převrátil na přední část. "Zde se však nacházel tento cizinec, který s dalšími kolegy na zemi rovnal hutní výrobky a následně utrpěl velmi těžká mnohačetná zranění, s kterými byl transportován do nemocnice, kde po více jak dvou hodinách zraněním podlehl," uvádí k incidentu Milan Bajcura.

K případu si kriminalisté podle něj vyžádali výsledky soudní pitvy, znalecké posudky i zprávu z Oblastního inspektorátu bezpečnosti práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu, na základě nich zahájili trestní stíhání pro naplnění skutkové podstaty zločinu Usmrcení z nedbalosti. "V případě prokázání viny hrozí obviněným dle trestního zákoníku trest odnětí svobody na jeden rok až šest let," uvádí policejní mluvčí.