Trest padl za podvody, kterých se obžalovaný měl, a to lékař nepopírá, dopustit na Všeobecné zdravotní pojišťovně. Neoprávněným účtováním fiktivních léků a jejich fiktivní aplikací jí způsobil škodu za 20 milionů. S touto výší ale obžalovaný majitel zdravotnického zařízení nesouhlasí. Návrhy na další dokazování již ale soudce Petr Černý zamítl.

Kromě vězení má Karel Dvořák pojišťovně zaplatit 12 milionů a peněžitý trest předseda senátu Petr Černý vypočítal vzhledem k majetku obžalovaného na dva miliony. „Máme dostatečný důkazní materiál a nemáme pochybnost o výpočtu výše škody, který jsme kontrolovali. Podvod obžalovaný činil opakovaně a dlouhodobě a celkem 18 pacientů použil jako zástěrku k neoprávněným nákupům (léků), čímž si zlepšoval ekonomický výsledek, přestože v té době byl obrat zařízení přes 30 milionů,“ zdůvodnil uzavření dokazování.

Lékař se podle rozsudku obohatil, když VZP uváděl v omyl a účtoval jí nákupy a výkony, které fakticky neproběhly. Ve stanovení trestu mu mu slovy soudu přitížila ziskuchtivost a také to, že s podvody nepřestal ani po zahájení trestního řízení. Na druhou stranu mu je ke cti, že pojišťovně již uhradil 15 milionů a ke konci řízení spolupracoval jak s policií, tak následně i se soudem.

„Podvodu je mi upřímně líto, činu lituji, víc k tomu nemůžu říct,“ uvedl před vynesením rozsudku Karel Dvořák s ujištěním, že osobní profit z nich neměl. V garáži se mu ale vystřídalo několik mercedesů, porsche, ferrari, peogeotů či škodovek, které měl evidované přímo na svou osobu.

Mezi tresty soud nezařadil zákaz činnosti. „Postačí, když nebude pracovat po dobu vězení. Ani ho nenutíme prodat zdravotnické zařízení, protože tato transfúzní stanice je jedinou v okrese a je na ni navázáno několik pracovníků. A medicínsky obžalovaný pacienty nepoškodil,“ vysvětlil Petr Černý.

Trestné činnosti se měl lékař dopouštět v období let 2007 až 2016. Obohatit se měl na vybraných pacientech s nemocnou krví, na něž nakupoval a účtoval drahé léky, ačkoli jim je neaplikoval. Jeden pečlivý pacient ale zjistil, že zatímco ve skutečnosti získal dvě ampule léku, ve výkazu u pojišťovny jich má přes čtyřicet. Jako lékař, jenž má být pro veřejnost vzorem mravnosti, selhal.

Ani VZP ale soudce neušetřil. „Jsme rozhořčení z toho, že VZP odmítla uznat léčbu za šest milionů i pacientovi, který lék dostal a k jeho léčbě byl nutný. To je nemravné a neadekvátní chování,“ vzkázal Petr Černý.