Celé sobotní akci předcházela velká porada, kde se zasahující celníci perfektně připravili na celý zásah. Opět se snažili změnit svou taktiku, tak aby byl zásah úspěšný, což se nakonec i podařilo.

Překvapení

Do akce všichni vyrazili krátce před polednem. Ještě než celníci vyrazili přímo do tržnice, konala se poslední krátká příprava několik kilometrů před Strážným. Pak velmi záleželo na momentu překvapení. Vše se seběhlo jen v několika desítkách vteřin.

Celníci vnikli do areálu tržnice ze dvou stran, čímž trhovce dokonale zmátli. První skupina musela nejprve překonat několikametrový příkrý zasněžený svah. Druhá potom vjížděla mezi stánky vozidlem.

I přes veškerou snahu se asijským trhovcům nepodařilo uzavřít všechny stánky a ty, které si celníci předem vytipovali, se podařilo obsadit. Z místa pak prodejci rychle zmizeli a ke svému zboží se nehlásili. Jako vždy jim nezbylo nic jiného, než jen postávat opodál a pozorovat mizející zboží. Tentokrát byla na některých znát podrážděnost a nervozita, ale nic si nedovolili.

Deníku se podařilo získat vyjádření i samotných prodejců. Na otázku, jak moc jim zátahy ubližují, tvrdili, že to není tak hrozné, ale na druhou stranu jejich chování tomu moc neodpovídalo. „Moc toho teď neprodáme. Lidé z Německa málo nakupují. To, že budou Vánoce, jsme zatím vůbec nepoznali,“ řekl jeden z asijských obchodníků.

Hlavně textil

„Výsledkem kontroly stánkového prodeje na tržnici bylo zajištění celkem 2499 kusů padělků a napodobenin textilních výrobků, CD a DVD nosičů, výrobků kožené galanterie a obuvi renomovaných značek,“ informoval tiskový mluvčí Celního ředitelství v Českých Budějovicích Vladimír Pešek.

Celková škoda způsobená majitelům ochranných známek by v případě prodeje činila 3 891 177 korun. Nejvíce bylo zabaveno textilu, celkem 1935 kusů, jeho kvalita i kvalita některé obuvi je v současné době opravdu vysoká a od samotných originálů se příliš neliší.

V sobotu pak provedli podobnou akci také jindřichohradečtí celníci. Ti v Českých Velenicích zadrželi celkem 301 kusů výrobků kožené galanterie a zapalovačů.

Samotný listopad je pak pro prodejce padělaného zboží velmi kritický. V období od 13. do 21. listopadu provedli celníci celkem osm kontrolních akcí na tržnicích nebo kamenných obchodech v Jihočeském kraji. Výsledkem těchto akcí bylo zadržení nejrůznějšího zboží v hodnotě takřka tří milionů korun.