Od pondělí 3. prosince od osmi hodin ráno zahájili jihočeští celníci nepřetržitý celní dohled nad provozem příhraničního stánkového prodeje na tržnicích ve Strážném.

„Doba trvání nepřetržitého celního dohledu není v tomto případě stanovena. Lokalita Strážný je největší a nejznámější v Jihočeském kraji v souvislosti s nabídkou a prodejem padělků nejrůznějšího druhu zboží. Tento dohled souvisí samozřejmě i s předvánočním obdobím,“ vysvětlil tiskový mluvčí Celního ředitelství České Budějovice Vladimír Pešek.

Neustálý dozor

Nepřetržitý celní dohled znamená, že celníci kontrolují provoz tržnic čtyřiadvacet hodin denně. „V praxi to znamená, že přes den zde operují tři až čtyři dvoučlenné hlídky a v noci dvě až tři dvoučlenné hlídky,“ pokračoval tiskový mluvčí Vladimír Pešek.

Přes den hlídky kontrolují příjezdové komunikace a procházejí jednotlivé tržnice, kde kontrolují, zda trhovci nenabízí nelegální zboží, padělky a napodobeniny. „V nočních hodinách se zaměřujeme především na monitorování příjezdových komunikací v souvislosti s možným navážením nelegálního zboží do stánků a prodejen,“ doplnil Vladimír Pešek.

Jedná se o první akci tohoto druhu v Jihočeském kraji, v současné době se pak podobné akce konají na dvou místech Západočeského kraje.

Předvánoční dny tak pro místní obchodníky rozhodně nebudou ve znamení vysokých výdělků, jak určitě očekávali.