V letošním roce je to podle policejní mluvčí Martin Joklové už 7 případů. "Poškození byli ochotní poslat peníze předem nejčastěji za elektroniku – mobilní telefony, herní konzole či kamery. Mezi podvedenými byl například také muž, který předem zaplatil za finská otočná křesla nebo z poslední doby poškozená žena, která zaslala předem na účet přes 60 tisíc korun za mimi bagr," přiblížila jednotlivé události.

ZAPLACENÝ TELEFON NEDORAZIL

Ve čtvrtek 2. června vimperští policisté zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu podvodu, ze kterého je podezřelý dosud neznámý pachatel, který na internetovém portálu nabízel k prodeji mobilní telefon značky iPhone XS MAX, za který zájemkyně předem zaplatila. "Do dnešního dne však nemá zboží ani peníze," zmínila s tím, že jí vznikla škoda za nejméně 11 tisíc korun.

Osoba na aukčním portálu, či internetovém bazaru vydraží nebo koupí za zajímavou cenu věc, kterou potřebuje. "Většinou se jedná o mobilní telefony, notebooky, elektroniku, sportovní náčiní, dokonce i oblečení. Na základě stanovené dohody provedou převod finančních prostředků, nebo zašlou peníze na konkrétní adresu. Bohužel ve stanovené době žádné zboží na jeho adresu nedorazí a komunikace s dražitelem je přerušena. Prodejce na emailovou korespondenci nereaguje, telefonní čísla jsou vypnutá," přiblížila podobný scénář případů.

POLICIE RADÍ
Vyhněte se internetovým nákupům, dejte přednost kamennému obchodu, kde si můžete případné zboží vyzkoušet a přesně vidíte, co kupujete. Obzvláště v případě koupí vozidel, zemědělských strojů, výrobních strojů a jiných věcí vyšší hodnoty se přesvědčte, zda vůbec existuje a v jakém je technickém stavu. Zajímejte se také o to, zda ho vůbec prodává jeho skutečný majitel a za jakých podmínek. Nikdy neprovádějte platbu předem, aniž byste si takovéto základní věci osobně ověřili, nepodléhejte lákavosti výrazně nízkých cen a pěkně vypadajícím fotografiím. Můžete tak přijít o své našetřené peníze a sen o novém vozidle či stroji se vám nenávratně rozplyne. Pokud přece jenom chcete nakupovat prostřednictvím internetu, vybírejte si pouze prověřené internetové portály, kde je dostatečně zajištěna průhlednost obchodu a stanoveny záruky. Nakupujte pouze u ověřených prodejců a dejte na doporučení svých známých. Prověřte si řádně prodávajícího, kladné ohlasy z aukcí nemusí být vždy pravdivé. Neplaťte předem za zboží, které jste neobdrželi.