Mladík si vydělával tak, že lidem na inzertním portálu sociální sítě Facebook nabízel k prodeji mobilní telefony značky iPhone Apple a herní konzole PlayStation. Od důvěřivých zájemců vybíral zálohy na koupi tohoto zboží, čímž jim způsobil škodu za více jak 200 000 korun. „Vystupoval pod různými identitami a peníze si také nechal zasílat na několik různých účtů. V současné době je kriminalisty stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ uvedla tisková mluvčí policie Martina Joklová.

Policisté varují, že útoky podvodníků v on-line prostředí jsou čím dál častější. Například minulý týden přijali policisté hned dvě taková oznámení. V jednom případě poškozená nabízela přes známý internetový portál k prodeji stará litinová kamna, o které projevil zájem podvodník.

Otevření obchvatu Vlachova Březí.
Už to sviští kolem Březí! Ochvat kamiony nepustí do městečka

„Ženu nakontaktoval přes mobilní aplikaci WhatsApp, kam jí zároveň zaslal také fiktivní odkaz na známou přepravní společnost. Přesvědčil ji, aby vyplnila formuláře s uvedením přihlašovacích údajů, včetně jednorázového aktivačního kódu do jejího internetového bankovnictví spárovaného s jejím bankovním účtem. Umožnila mu tak dostat se k jejím financím, což také využil. Nejprve jí peníze převedl ze spořícího účtu na běžný, a poté jí finanční prostředky, a to celkem ve čtyřech platbách, zcela odcizil,“ dodala tisková mluvčí s tím, že poškozené tak pachatel způsobil škodu za více než 40 tisíc korun.

Policisté varují před podvodníky.Policisté varují před podvodníky.Zdroj: Archiv PČRZcela stejným způsobem přišla o více než 21 tisíc korun žena, která prodávala přes Marketplace na Facebooku klec na hlodavce za zhruba 500 korun. I ona zadala své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví po otevření odkazu, který jí pachatel na Messeger sám zaslal.

Policisté varují, že internetoví podvodníci využívají známé i méně známé taktiky, aby z neopatrných a důvěřivých osob vylákali co největší finanční obnos. Jihočeská policisté ve svém projektu Kyber rádce přináší užitečné rady, jak se novodobým šmejdům bránit.