Internetoví podvodníci podle policejního mluvčího Miroslava Šupíka přišli s dalším způsobem jak lidi okrást o peníze. Tentokrát podvod podle jeho slov dovedli téměř k dokonalosti, protože rozeznat podvodnou stránku od té skutečné vyžaduje velkou dávku pozornosti.

"Pachatelé tentokrát cílí především na uživatele, kteří se do svého internetového bankovnictví přihlašují tak, že stránku s možností přihlášení se do internetového bankovnictví hledají přes internetové vyhledávače, jako je například Google. Zde zadají název své banky a doplní jej slovy internetové bankovnictví. Uživatelé následně rozkliknou jeden z prvních odkazů, které jim vyhledávač najde a ten je přesměruje na stránku s možností přihlášení se k internetovému bankovnictví. Právě tohoto se rozhodli pachatelé využívat," popisuje cestu podvodníků k zisku Miroslav Šupík.

Ilustrační foto.
Důvěřivci z jihu Čech uvěřili podvodníkům z internetu. Přišli skoro o milion

A v čem spočívá nová finta?

Pachatelé podle mluvčího policie vytvoří stránku s možností přihlášení se do internetového bankovnictví, která je na první, možná i druhý pohled naprosto k nerozeznání od té skutečné. "Vám tak nepřijde vůbec nic podezřelé a jako mnohokrát předtím vyplníte své přihlašovací údaje. Po jejich vyplnění však nepřichází očekávané přihlášení se k vašemu bankovnictví, ale zobrazí se stránka, která vám oznamuje, že došlo k jakési chybě. V průběhu toho, co se snažíte zjistit, kde se stala chyba, se z vás rázem stává poškozený, protože pachatelé již využili vaše údaje k přihlášení se k vašemu bankovnictví a okrádají, nebo Vás již okradli o peníze," vysvětluje princip podvodu mluvčí.

A na co si tedy dát tentokrát pozor

Pachatelé však nemohou vytvořit podvodné stránky, které by byly naprosto totožné s těmi skutečnými. Musí se tak od těch skutečných něčím lišit. "V tomto případě se podvodná stránka od té skutečné liší pouze zněním a délkou domény, která vždy začíná buď známým www., nebo https://. Uživatelé doménu řeší většinou pouze při prvním zadání, což pachatelé využívají právě k tomu, aby vás skrze ty podvodné mohli okrádat leckdy až o stovky tisíc korun nebo dokonce i o celoživotní úspory," pokračuje Miroslav Šupík.

Podvodů na internetu přibývá a metody zlodějů, jak vyluxovat konta neobezřetných obětí, jsou čím dál sofistikovanější.
Pozor na nové podvody na webu: Zloději se vydávají za poštu či Zásilkovnu

Jak nenaletět

V rámci prevence tedy policie radí, aby lidé pokud možno k přihlašování do internetového bankovnictví využívali pouze oficiální aplikace svých bank. "V případě, že mobilní aplikace nevyužíváte, buďte při vyhledávání opatrní a přihlašujte se jen přes oficiální internetové stránky vaší banky. Oficiální název internetové stránky Vaší banky si pak můžete zjistit například na pobočce nebo na infolince," apeluje policejní mluvčí.