Z neznámého čísla poslal podvodník SMS zprávu ženě z Vimperska. Prachatická policejní mluvčí Martina Joklová uvedla, že eSeMeSka

obsahovala jméno a příjmení ženy a také to, že má nárok na příspěvek na bydlení a na úsporný energetický tarif. "Ve zprávě byl dále přiložen odkaz ve znění „ZÍSKAT“. Ten ovšem důvěřivou ženu odkázal na internetovou stránku htpps://mqsv.pw/," popsala mluvčí.

Žena na odkaz klikla a otevřela se jí „identita občana“ s doslovným textem: "Bezpečnostní informace: Obdrželi jste tuto SMS zprávu z jednorázového telefonního čísla nebo emailem. Ministerstvo práce a sociálních věcí posílá upozornění na základě nařízení vlády dle § 88 odst. 1 písm. zákonu o ochraně osobních údajů" s dalším obdélníkovým odkazem s nápisem: "POKRAČOVAT". A když pokračovat, tak žena pokračovala dalším kliknutím. To už následovala s ID internetového bankovnictví. I tam se poškozená přihlásila. "A to na základě vstupního klíče, který jí mezitím přišel opět ve zprávě na mobilní telefon," doplnila Martina Joklová.

Policejní kontrola. Ilustrační foto.
Točil volantem, když ho policisté zastavili, měl skoro dvě promile

Pak už to šlo ráz na ráz a paní zjistila, že se stala obětí podvodu. Bez jejího vědomí a souhlasu byl totiž proveden převod sto sedmdesáti tisíc korun na cizí účet. Nejen prachatičtí policisté proto upozorňují, aby lidé nedůvěřovali zprávám z neznámých čísel a rozhodně nevyplňovali žádné dotazníky zaslané prostřednictvím zpráv. Zároveň by si všichni měli lépe přečíst webovou adresu. Ta uvedená v popisovaném případě sice může zdánlivě připomínat adresu ministerstva práce a sociálních věcí, ale takové české ministerstvo má vždy doménu .cz. Drobný detail v záměně písmene p za q je v tomto případě snadno přehlédnutelný.