Z neznámého čísla poslal podvodník SMS zprávu ženě z Vimperska. Prachatická policejní mluvčí Martina Joklová uvedla, že eSeMeSka

obsahovala jméno a příjmení ženy a také to, že má nárok na příspěvek na bydlení a na úsporný energetický tarif. "Ve zprávě byl dále přiložen odkaz ve znění „ZÍSKAT“. Ten ovšem důvěřivou ženu odkázal na internetovou stránku htpps://mqsv.pw/," popsala mluvčí.

Žena na odkaz klikla a otevřela se jí „identita občana“ s doslovným textem: "Bezpečnostní informace: Obdrželi jste tuto SMS zprávu z jednorázového telefonního čísla nebo emailem. Ministerstvo práce a sociálních věcí posílá upozornění na základě nařízení vlády dle § 88 odst. 1 písm. zákonu o ochraně osobních údajů" s dalším obdélníkovým odkazem s nápisem: "POKRAČOVAT". A když pokračovat, tak žena pokračovala dalším kliknutím. To už následovala s ID internetového bankovnictví. I tam se poškozená přihlásila. "A to na základě vstupního klíče, který jí mezitím přišel opět ve zprávě na mobilní telefon," doplnila Martina Joklová.

Pak už to šlo ráz na ráz a paní zjistila, že se stala obětí podvodu. Bez jejího vědomí a souhlasu byl totiž proveden převod sto sedmdesáti tisíc korun na cizí účet. Nejen prachatičtí policisté proto upozorňují, aby lidé nedůvěřovali zprávám z neznámých čísel a rozhodně nevyplňovali žádné dotazníky zaslané prostřednictvím zpráv. Zároveň by si všichni měli lépe přečíst webovou adresu. Ta uvedená v popisovaném případě sice může zdánlivě připomínat adresu ministerstva práce a sociálních věcí, ale takové české ministerstvo má vždy doménu .cz. Drobný detail v záměně písmene p za q je v tomto případě snadno přehlédnutelný.