„Bohužel však převládala jednoznačně poranění v důsledku požití alkoholu, a to zejména po půlnoci,“ uvedl Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihočeského kraje.

Svou daň si vybralo neopatrné zacházení s pyrotechnikou. Došlo k tomu na Táborsku: jedenáct minut po půlnoci vyjela záchranka do kempu Javorová skála na Jistebnicku. Při manipulaci s pyrotechnikou došlo k tržnému poranění prstů pravé ruky sedmadvacetiletého muže.

Jinak zdravotníci k poranění v souvislosti s pyrotechnikou nevyjížděli.

Velmi častou diagnózou byly různé pády ze schodů, na ulici, na diskotéce, dokonce pád z mostu do řeky. „Nakonec šlo o pád ze stráně v blízkosti mostu s nevelkými následky,“ řekl ředitel Slabý.

Mlha, mokro a smyk

Nový rok si už připsal první jihočeskou tragickou autonehodu. Nešťastně začal pro rodinu řidiče (28), který včera nad ránem havaroval se Škodou Octavia tři kilometry před Pluhovým Žďárem na Jindřichohradecku.

„Nehoda se stala ráno ve 4.40 hodin u Pluhova Ždáru ve směru na Studnici. Příčinou bylo zřejmě nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky a meteorologickým podmínkám,“ uvedl tiskový mluvčí policie Jiří Matzner.

Podle jeho slov totiž byla velká mlha a mokrá silnice, takže řidič, který byl v autě sám, dostal asi smyk, vyjel mimo vozovku, narazil do stromu a na místě zemřel.

„Hasičská jednotka vyjížděla na místo krátce před pátou hodinou. Když dorazila na místo, byla už tam zdravotnická záchranná služba, ale bohužel už nemohla řidiči pomoci,“ uvedl operační technik jindřichohradeckých hasičů Martin Helcl.

Smutné je to, že na stejném místě je již křížek, který připomíná jiný vyhaslý život.

Střepy na podlaze

Jinak během silvestrovské noci opakovaně došlo k fyzickým napadením, zkopáním a dokonce i jednomu pobodání, vše naštěstí s nepříliš vážnými důsledky. „Několik mladých lidí se pořezalo v restauracích o střepy, několik osob spadlo v opilosti z kola,“ uvedl ředitel Marek Slabý.

Stala se i kuriozita. Zdravotníci nakonec nevyjeli k muži, který zapomněl při bowlingu prsty v otvorech hozené koule a jeden prst si poranil. K ošetření ho odvezli přátelé. Několikrát sanitka vyrazila k potenciální rodičce – všechny ženy byly ale transportovány na gynekologická oddělení jihočeských nemocnic, aniž by byl porod ve voze završen.

Alkohol a léky

Lidé to klasicky přeháněli s alkoholem. „Kolem osmdesáti procent výjezdů bylo spojeno s konzumací alkoholu mnohdy i v kombinaci s léky. Intoxikace alkoholem jako taková se objevila během noci taktéž několikrát,“ uvedl šéf jihočeské ZZS Slabý.

Nejmladším „klientem“ s touto diagnózou byl 15letý chlapec, který skončil na dětské JIP v nemocnici v Českých Budějovicích. Protialkoholní záchytná stanice ale během noci kupodivu byla obsazena pouze čtyřmi klienty. Další dva po krátkém pobytu převzala Policie ČR.
Už na Silvestra měla záchranka práci u nehod. Tři lidé se dále poranili na sjezdovce a k jednomu vážnému poranění došlo při bruslení na zamrzlém rybníku na Strakonicku.

Podnapilost lidí nebyla nijak extrémní. „Také jsme řešili pár neshod v rodinách, ale to byly drobné záležitosti. K většímu zranění naštěstí nedošlo,“ informovala českokrumlovská operační policejní důstojnice.

Vzniklo i několik požárů. Jeden hasiči řešili ve Frymburku, ze kterého se vyklubal planý poplach. „Bylo podezření, že hoří rekreační zařízení, ale nic z toho nebylo,“ řekl operační důstojník.

Dvakrát hořelo o silvestrovské noci na Strakonicku. Poprvé to byl tři čtvrtě hodiny po půlnoci Peugeot 405 odstavený na obchvatu Vodňan. Přestože shořel celý, škoda je deset tisíc korun. Je možné předpokládat, že se jednalo o automobil, který tam někdo nechal, protože se ho chtěl zbavit. Podruhé vyjížděli hasiči ve 2.04 na vrakoviště v Přešťovicích, aby uhasili jedno z aut.

Demontáž blinkrů

Svou „práci“ zahájili i zloději. „Na Protivínsku jsme zaznamenali jedno vloupání do vozidla značky Audi. Zloděj z něj ukradl sportovní vybavení a odmontoval i blinkry vozidla. Celková škoda je šedesát tisíc korun,“ popsal výjezd policejní mluvčí Jiří Matzner.