První případ řeší vimperští policisté, na které se obrátil muž, jehož přítelkyně chtěla přes bazarový portál prodat jeho posilovací lavici. Podvodník, kteří předstíral zájem o koupi, ji kontaktoval přes WhatsApp, na který jí zaslal i falešný odkaz jednoho finančního institutu, pomocí kterého se mu pak od poškozeného muže podařilo vylákal přihlašovací údaje k jeho běžnému a spořícímu účtu. "Z nich pak převedl na různé účty postupně více než 306 000 korun. Poškozený se proto obrátil na policisty, kteří po pachateli intenzivně pátrají," dodává policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Podobný případ mají na stole i policisté z Trhových Svinů. Těm podvod oznámila žena, která přes internetový bazar nabízela k prodeji dětské jízdní kolo. "Ozval se údajný zájemce, který od poškozené při využití fiktivního platebního systému vylákal údaje k její platební kartě, tzn. číslo platební karty, platnost platební karty a CV kód. Následně jí z účtu vybral peníze. Neoprávněné tak získal částku ve výši téměř 15 000 korun," vyčísluje mluvčí.

Velikonoce na hradě Kašperk a trhy na náměstí v Kašperských Horách.
FOTOGALERIE: Na Kašperk zavítaly davy lidí, na náměstí vařila Markéta Hrubešová

A zároveň upozorňuje: nikdy nesdělujte třetím osobám přihlašovací údaje k vašim bankovním účtům a nebo údaje k platebním kartám. "Může se vám stát, že se na váš inzerát přihlásí jakýsi zájemce o koupi a zprvopočátku vše vypadá jako standartní průběh obchodu. Když však dojde na placení zboží, podvodný zájemce nabídne poslání peněz na účet skrz platební bránu známých společností a zašle Vám odkaz na internetové stránky společnosti, které jsou nerozeznatelné od těch opravdových. Rozdíl je v tom, že tyto stránky nebyly vytvořeny firmami, za které se vydávají, ale právě těmito podvodníky. Všechny údaje o platební kartě, které podávající vyplní, jdou tak přímo k podvodníkům a ti pak vytvoří v mobilní aplikaci kopii platební karty, se kterou začnou okamžitě vybírat Vaše peníze," vysvětluje Štěpánka Schwarzová.

Peníze uložené u kurýra? Taky podvod

Dalším typem podvodného jednání, se kterým se policisté setkávají, jsou případy, kdy pachatelé své oběti obvykle kontaktují přes WhatsApp nebo Messenger s tím, že koupí nabízené zboží. "Po krátké výměně zpráv jim namluví, že peníze uložili u kurýrní služby, která si pro zboží přijede. Stačí kliknout na odkaz a vyplnit údaje. Prodávající se pak nestačí divit, když o své peníze přijde," varuje mluvčí.

Další legenda, kterou podvodníci používají je ta, že podvodník sdělí prodávajícímu, že peníze poslal prostřednictvím platební karty, a pošle prodávajícímu odkaz. Jediné, co prý musí prodávají pro přijetí peněz udělat, je odkaz rozkliknout a vyplnit údaje z karty, na kterou chce peníze přijmout. S vidinou prodeje zboží tyto údaje prodávající vyplní. Podvodník má tak všechny informace o klientově kartě a provede platbu – samozřejmě ve prospěch svůj, ne ve prospěch prodávajícího.

Nepotvrzujte platby ze svého účtu, které jste sami nezadali

Prodávající neodradí ani to, že většinu internetových plateb je potřeba potvrdit v bankovní aplikaci nebo kódem ze SMS. Platbu potvrdí a o peníze pak přijdou. Někdy jsou podvodníci ještě drzejší a klidně pošlou přímo odkaz, do kterého prodávající vyplní přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví. Podvodník má tak velmi jednoduchou cestu k penězům.