Dvojice, obžalovaná z výroby a neoprávněného držení omamných a jedovatých látek, ve středu stanula před Okresním soudem v Prachaticích. Hrozí jim od dvou do osmi let odnětí svobody.

Rozsudek však ve středu nepadl, líčení bude za pár týdnů pokračovat. Pervitin podle jejich slov vyráběli převážně pro svoji vlastní potřebu a pokud jej prodávali, pak hlavně proto, aby se uživili.

Vlastní potřeba

„Od nového roku jsme již oba čistí. Pervitin jsme měli hlavně pro vlastní potřebu. Při prodeji jsme často namísto peněz získali další léky pro výrobu, nebo marihuanu. Často jsem léky kupovala i sama,“ uvedla obžalovaná žena před soudem.

Dvojice měla vyrábět pervitin ve Zbytinách, Lipovicích a Volarech, a to v počtu celkem téměř sedm set dávek. Převážnou část použili pro sebe, ostatní měli prodávat za zhruba pět set korun, a to po dávkách okolo jedné desetiny gramu. Romana V. však nesouhlasila s množstvím vyrobených látek a podle jejích slov si jeden z mladistvých svědků ve výpovědi v přípravném řízení vymýšlel, aby ochránil sám sebe.

Dvojice, jež ve středu stanula před soudem, spolu žije již téměř sedm let a i u soudu byla vidět v jejich očích velká láska a náklonnost k tomu druhému. Často se proto na lavici obžalovaných nenápadnými pohledy, objímáním a hlazením podporovali.

„Pervitin jsme brali denně. Pokud jsme ho prodávali, bylo to proto, abychom měli peníze na jídlo. Vzhledem k psychickému a fyzickému stavu jsme už ale nechtěli pokračovat. Rozhodli jsme se proto, že s tím konečně skoncujeme,“ popsala žena.

Avšak nebezpečná droga nenechala dvojici bez zdravotních problémů. Oba se musejí potýkat s hepatitidou. Romana V. v současné době pobírá poloviční invalidní důchod a Marek S. pracuje jako dělník v lese. Snaží se prožívat normální život a i u soudu se několikrát zmínili o svém odhodlání drogu jednou pro vždy porazit.

Za drogu jídlo

Marek S. vypovídal shodně jako jeho partnerka a hlavně s její výpovědí souhlasil. „Vždycky jsem se snažil celou věc řešit tak, abych nemusel krást a podobně. Vyrábět pervitin jsem se naučil od kamarádů. Za prodej dávky jsme dostávali jídlo, léky na další výrobu, nebo mě například jeden kamarád vozil zadarmo autem,“ vyprávěl o svém životě.

Stejně jako jeho přítelkyně i on měl výhrady k výpovědi onoho mladistvého svědka. „Zkoušel to na mě. Často jsem mu ale řekl, že nic nemám. Nikdy jsem mu proto nic neprodal,“ tvrdil před soudem s dovětkem, že on sám bral pervitin zhruba pět let.

Hrůzné následky

Jen na krátko pak k soudu přišla trojice svědků, která měla potvrdit, zda skutečně od obžalovaného drogu získala. Což také učinila. Poslední ze svědků však soudu doslova vyrazil dech. Je totiž stále závislý na užívání pervitinu a různé trhavé pohyby, ale i zvláštní forma vyjadřování, byly jasným důkazem toho, co všechno může droga s člověkem udělat.
Soudce Jiří Mühlstein po schválení státní zástupkyně a obhájců obžalovaných přečetl další výpovědi svědků z přípravného řízení. Avšak mladistvý svědek, kterého oba z obžalovaných ve své výpovědi zmínili, a který si podle jejich slov velice vymýšlel, bude slyšen až při dalším jednání soudu v srpnu.

Snaha se změnit

Obžalovaný Marek S. po ukončení jednání neskrýval svou touhu po změně. „Jsem si velice dobře vědom toho, co všechno se dělo. Lituji svých činů. Doufám, že mi budou uloženy obecně prospěšné práce, nebo podmínka. Tehdy jsem se nacházel v obtížné situaci a nebylo to vůbec jednoduché. Nyní jsme již oba čistí a chceme v tom pokračovat,“ zhodnotil své pocity.