Na celé dopoledne se tak příslušníci celní správy a prachatičtí dopravní policisté přesunuli do areálu správy a údržby silnic. Z blízké silnice pak hlídka policistů posílala jednotlivá auta na zjištění hmotnosti. „Další hlídka pak monitorovala provoz v blízkosti Prachatic, protože zákon o silniční dopravě nám dovoluje nařídit řidiči nákladního auta jízdu na kontrolní převážení až na vzdálenost osmi kilometrů,“ upřesnil včera pro Deník vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.

V pomyslném hledáčku policie byla auta odjíždějící z místních kamenolomů a z betonárky. „Osobně si myslím, že nejvíc problematičtí jsou právě dopravci sypkých substrátů a samozřejmě dřevaři. Mezinárodní kamionová doprava problém není. Jen blázen by jel z přetíženým kamionem ze zahraničí, tam jsou kontrolní mechanismy mnohem přísnější než už nás. Samostatnou kapitolou jsou přepravci dřeva, kdy hodinu po začátku vážení se falešnou solidaritou rozneslo, že provádíme měření a vozidla na přepravu dřeva jezdila až nezvykle prázdná,“ řekl Grožaj.

Podle policisty je větší problém při překročení celkové hmotnosti. Trestání přetížení jednotlivých náprav je podle názoru Martina Grožaje nesmyslné. „Ve většině případů nemá šofér možnost ovlivnit způsob uložení nákladu, což u sypkých substrátů platí dvojnásob,“ vysvětlil.

V pondělí 21. dubna někteří z řidičů na dopravní hlídku z kabiny vozu mávali vážními lístky. „Na vážní lístek není brán zřetel, i tak musí na kontrolní vážení a mám zkušenost s tím, že se výsledek vážení mnohdy od papírů liší,“ upozornil Martin Grožaj.

Během tří hodin došlo na kontrolu patnácti kamionů. Výsledky pak říkají, že přetížen nebyl ani jeden z nich. „Padla však jedna bloková pokuta ve výši tisíc korun za špatný technický stav auta,“ doplnil šéf prachatických dopravních policistů.

Mnohem zásadnější přestupek řešili příslušníci celní správy, kdy u jednoho z řidičů našli duplicitní digitální kartu do tachografu. Tu před nimi totiž nestačil schovat. „Vzhledem k tomu, že jde o poměrně hrubé porušení řidiče profesionála, ale i firmy, která ho zaměstnává, bude přestupek oznámen krajskému úřadu a v případě jeho prokázání hrozí jak řidiči, tak firmě mnohatisícové pokuty,“ uzavřel včerejší kontroly zaměřené na nákladní dopravu Martin Grožaj s tím, že se s takovým přestupkem setkal vůbec poprvé.