A jak se ukazuje, stalking, nebo-li pronásledování, nemusí být zdaleka jen záležitostí mladých lidí.


Nově se policisté z Obvodního oddělení v Netolicích zabývají jeho telefonováním a zasíláním SMS zpráv jeho bývalé manželce. Muži proto sdělili podezření z přečinu nebezpečného pronásledování. „Muž totiž během letošního ledna pronásledoval svou bývalou ženu tím, že jí opakovaně prozváněl a zasílal SMS zprávy z různých čísel mobilního telefonu a rovněž jí zasílal e-maily," potvrdila k případu policejní mluvčí Martina Joklová.


Stejně se přitom choval v loňském roce, kdy si za stejný přečin vyslechl muž podezření v druhé polovině prosince.
„Vytrvalé a dlouhodobé jednání bývalého muže v poškozené vzbuzovalo důvodnou obavu o její život a zdraví, čímž podezřelý naplnil skutkovou podstatu přečinu nebezpečné pronásledování, za který mu nyní hrozí trest odnětí svobodu až na jeden rok," doplnila policejní mluvčí.


Další prověřování provádí netoličtí policisté formou zkráceného přípravného řízení.

Stalking:
Od 1. ledna 2010 se s účinností nového trestního zákoníku dostal i do českého právního řádu, a to jako nový trestný čin Nebezpečné pronásledování. Patří mezi trestné činy narušující soužití lidí a je upraven v § 354. Jeho skutková podstata spočívá v tom, že někdo jiného dlouhodobě pronásleduje, vytrvale jej kontaktuje písemně, ale i prostřednictvím mobilu či e-mailu atd. Pachateli pak v základní sazbě hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.
Zdroj: wikipedie