Pokuta 2500 až 5000 korun, až sedm trestných bodů a v případě neposkytnutí pomoci až pět let odnětí svobody. Takový postih čeká na řidiče, který způsobí dopravní nehodu a pak z jejího místa zmizí.

V případě „pouhého“ nabourání auta taková situace pro poškozeného znamená, že nedostane náhradu škody z viníkova povinného ručení, a pokud nemá sjednáno havarijní pojištění, jdou všechny výdaje za opravu z jeho kapsy. Pokud jde o nehodu vážnější a v nabouraném autě byli zraněni lidé, může opomenutí ze strany viníka znamenat i ztráty na životech. Letošní půzkum agentury Ipsos, provedený pro společnost Nextbase, největšího evropského výrobce palubních kamer, ukázal, že ujetí od nehody zažilo 15 % českých řidičů.

Nejvíc případů se stane na parkovištích

Za dobrou zprávu můžeme považovat skutečnost, že 72 % případů, o nichž se respondenti průzkumu zmiňují, proběhlo na parkovištích nebo při parkování. Výše škody se ve 33 procentech případů pohybovala mezi 5 a 10 tisíci korunami, do 5 tisíc korun v 32 procentech a ve 23 procentech nad 10 tisíc korun. V těchto nehodách také většinou nedošlo k žádnému zranění.

Pozor na školáky! Zopakujte si s nimi kvůli bezpečnosti dopravní pravidla

Každý účastník dopravní nehody je přitom ze zákona povinen zastavit vozidlo, poskytnout pomoc případným zraněným a pokud možno zamezit vzniku dalších škod. Musí také spolupracovat s dalšími účastníky nehody či policí na zjištění příčin nehody a výměně údajů o své osobě a vozidle. Pokud tyto povinnosti řidič nesplní, dopouští se přestupku a při jeho opakování mu hrozí zákaz řízení na jeden až šest měsíců. Při neposkytnutí pomoci se jedná dokonce o trestný čin se sazbou až pěti let odnětí svobody nebo zákazu činnosti.

Řešení je snadné

Za ujížděním od nehody často stojí panika a obavy z dalšího postupu. Vyřízení drobného karambolu na parkovišti je přitom velmi snadné. Policii je nutné volat pouze v případech, kdy došlo ke škodě nad 100 tisíc korun, dále při zranění, poškození majetku třetích osob nebo při poškození úmyslném. V opačném případě stačí společně s poškozeným vyplnit záznam o nehodě a o zbytek už se postarají pojišťovny. Vystavovat se vysokému postihu za ujetí od nehody je tedy zcela zbytečné.

Řidičský průkaz
Novinky pro řidiče od příštího roku: řidičák můžete nechat doma a pozor na body

Neocenitelným pomocníkem, který pachatele následně dohledá, se pak může stát právě palubní kamera. Některé současné modely totiž dokáží pořizovat záznam i ve chvíli, kdy řidič právě není v kabině auta. Funkce parkovacího režimu se automaticky spouští při uzamčení vozu. Pokud kamera zaznamená sebemenší otřes otřes, začne nahrávat a data bezpečně uloží. Záznam z kamery je posléze možné použít jako důkazní materiál jak pro policii, tak pro pojišťovnu