Celkem z devatenácti různých typů kombíků s cenovkou do milionu korun si zákazníci můžou vybírat u dealerů jednotlivých značek působících na tuzemském trhu s novými osobními auty. Vyplývá to z našeho průzkumu aktuálně platných ceníků.

Přesné cenovky najdete v popiscích u fotografií v naší galerii.

Všechny vozy uvedené v přehledu můžou bezezbytku plnit roli rodinných aut. Jedná se totiž o modely buď v kategorii nižší střední třída nebo dokonce ve střední.

Rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším vozem přesahuje půl milionu korun. Zatímco nejlevnější verze v v České republice montovaného vozu Hyundai i30 kombi přijde na 419 900 Kč, za Mazdu 6 Wagon se platí přinejmenším 941 700 Kč.

Tento japonský automobil je tedy dokonce o více než dvacet tisíc korun dražší než druhý z modelů střední třídy v tomto srovnání. Tím je za 920 900 Kč prodávaná Škoda Superb. Jedná se ovšem o již doprodávanou verzi třetí generace. Příchod té čtvrté je doslova za dveřmi a reálně u ní hrozí, že by se již pod milion nemusela vejít.

Nová Škoda Superb bude mít jen málo přímých konkurentů
Užší, ale delší… Měli jsme možnost projet zatím utajovanou novou Škodu Superb

Na rozdíl od ostatních kategorií rodinných vozů je v případě modelů kombi největší výběr u tradičních evropských značek. Dva modely pak má v našem přehledu jak domácí Škoda Auto, tak i korejská Kia. 

Zatímco praktický Ceed Sportswagon lze koupit již za 439 900 Kč, stylovější Proceed začíná na částce o bezmála tři sta tisíc korun vyšší. Druhý jmenovaný má ale samozřejmě mnohem silnější motor a daleko lepší výbavu.

Podobné je to v případě vozů Cupra Leon Sportstourer a Seat Leon Sportstourer. Oba vozy mají identické rozměry interiéru a kufru, ale jiná pohonná jednotka a výbava pak mezi nimi způsobují cenovou propast o velikosti 210 000 Kč.

Dá se i ušetřit

Naposledy jsme přehled dostupných rodinných kombi dělali hned na počátku tohoto roku. Od té doby se v řadě případů ceny pohnuly směrem nahoru a poněkud překvapivě u několika vozů také směrem dolů.

Do výběru jsme nakonec zařadili také rumunskou Dacii Jogger, která je dokonce nejlevnější ze všech. Koupit se dá již od 417 500 Kč. V jejím případě se ale nejedná o klasické kombi, ale spíše o velkoprostorový model.

Hodně zdražila například Toyota Corolla. Jenže u ní již po faceliftu není k mání verze s běžným spalovacím motorem. Zájemce o tento vůz dostane vždy hybridní pohonnou jednotku. Varianta s ryze zážehovým agregátem stávala 607 900, nyní je tento vůz k mání za částku o 110 000 Kč vyšší. Ještě více (o 145 000 Kč) zdražil vůz Mini Clubman, ale to je auto relativně na okraji zájmu běžných kupujících vozů kombi.

Suzuki Swace znamená pro značku návrat do kategorie vozů kombi
Spotřeba téměř zázračná. Test kombíku Suzuki Swace s hybridním motorem

Citelné navýšení ceny (o 63 000 Kč) jsme v porovnání s lednem našli u vozu Kia Proceed. Volkswagen Golf Variant zdražil o 27 000 Kč. Suzuki Swace o 35 000, Leon Sporstourer o 75 000 Kč a Ceed SW o deset tisíc.

Přesto jsou tu některé modely, které lze oproti lednu koupit levněji. Nejvýraznější sleva 52 000 Kč je u vozu Peugeot 308 SW, příjemných 25 000 Kč se dá v porovnání s lednovou cenou ušetřit u Fordu Focus kombi. K zahození není ani sleva dva tisíce korun u Renaultu Mégane.