Jak uvedl Národní zdravotnický informační portál (NZIP), průměrná stolice Evropana váží přibližně 150 gramů, zatímco u Afričanů může běžně mít přes půl kilogramu. Objem stolice je ovlivněn především množstvím přijímané vlákniny, zejména ovoce a zeleniny.

NZIP dále uvedl, že hnilobný zápach stolice při větrech vyvolávají zejména bílkoviny. Jde hlavně o nestrávené maso, vejce, sýr, ryby, cibuli, česnek a zelí. Samotnou plynatost pak způsobuje například pozřená cibule, květák, okurky, kapusta i tučná strava.

Top 5, co říká "hovínko" o vašem zdraví:

| Video: Youtube

Každá stolice má pak jinou barvu i tvar a právě z toho lze usoudit, zda člověk může trpět obávanou chorobou, jak upozorňuje prostřednictvím webu The Sun právě lékařka Nigma Talib či Bristo.

1. Bledá stolice

Žlučové soli ve střevech dodají stolici jejich obvyklou nahnědlou barvu.

Pokud jsou výkaly bledé, bílé, šedé nebo zbarvené jako hlína, může to znamenat, že žlučové kameny blokují žlučové cesty nebo nejsou v pořádku žlučník, játra nebo slinivku.

„A takový výkal, který má bledší barvu, je mastný, plave a je páchnoucí, znamená, že tuk ve vašem jídle není správně tráven. A to může být příznak rakoviny slinivky břišní nebo celiakie,“ popsala pro web The Sun Nigma Talibová s tím, že pokud se situace v záchodové míse opakuje i v dalších dnech, je vhodné vše konzultovat s lékařem.

2. Nažloutlý exkrement

Ani žlutá barva nemusí věštit něco dobrého, pokud nejde o jednorázovou záležitost. Může totiž naznačovat zánět střev včetně vzniku obávané Crohnovy choroby. Taktéž žlutá barva může být příznakem celiakie. Pokud jde o občasnou záležitost, žlutou barvu může způsobit strava jako jsou batáty, mrkev či kurkuma.

close Bristolská škála stolice. info Zdroj: Wikimedia Commons, Cabot Health, Bristol Stool Chart, CC BY-SA 3.0, Deník zoom_in Bristolská škála stolice.

3. Když se v toaletě zelená

Zelená barva opět může být způsobena konzumací zelené potraviny jako je špenát či kapusta. Stejně tak může prozradit bakteriální infekci, zvláště pokud se daný jedinec celkově necítí dobře.


Nahrává se anketa ...

4. Jasně červená barva

Opět je nutné posoudit, zda jde o jednorázovou záležitost. Do červena totiž může stolici obarvit červená řepa, brusinky či rajčata.

Pokud se červená v toaletě ukáže opakovaně, může být hodně lze. Jde totiž o jeden z příznaků rakoviny střev, které se projeví krvácením. Stejně tak může jít o znak tvorby hemoroidů.

5. Černá barva

Na pozoru je potřeba zůstat zejména v případě, když je stolice černá s dehtovou konzistencí. Může to totiž být symptom krvácení v horní části gastrointestinálního traktu způsobené vážnými zdravotními komplikacemi jako je rakovina střev, žaludeční vředy, jícnové varixy a gastritida. Klid je však nutné zachovat, pokud jedinec ví, že konzumoval lékořici či ostružiny.

Bristolská škála stolice

Nemálo pak o aktuální zdravotní kondici každého jedince napoví takzvaná Bristolská škála stolice. Ta popisuje celkem sedm druhů stolice:

Typ 1 – Oddělené tvrdé hrudky
Typ 2 - Tvar hrudkovité klobásy
Typ 3 - Stolice podobná klobáse s prasklinkami na povrchu
Typ 4 - Hladká, měkká ve tvaru klobásy nebo hada
Typ 5 - Měkké kuličky s jasně ohraničenými okraji
Typ 6 - Nadýchané kašovité kousky s nepravidelnými okraji
Typ 7 - Tekutá, prakticky bez pevných částic

„Typy 1 a 2 indikují zácpu. Naopak typy 3 a 4 jsou ideální stolicí. Pětka značí nedostatek vlákniny. No a 6 a 7 indikují průjem,“ uvádí se například v internetové encyklopedii Wikipedia