Sirupů s penicilinem ze zahraničí dorazí podle Dvořáčka v příští dodávce 18 tisíc balení, od příštího týdne budou v distribuci. Další dodávka od běžného dodavatele se očekává do několika týdnů. „Dodávka, která má přijít v prosinci, má bez problémů pokrýt kvartální spotřebu,“ řekl náměstek.

Omezeně dostupné mohou být podle něj v současné době i některé léky v oblasti psychofarmak, tedy léků působících na příznaky duševních chorob. Odborná společnost podle člena výboru Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Martina Anderse připravila pro lékaře doporučení, na jaká jiná antidepresiva pacienty případně převádět.

Čeští vývojáři vytvořili nový vyhledávač dostupnosti léků. Člověk na něm zadá hledaný lék a najde lékárny, kde jej mají k dispozici:

„V oblasti léčby depresivních a úzkostných poruch je přípravků více. O absolutní nenahraditelnosti hovoříme jen u pacienta, který reaguje na tuto léčbu a v minulosti nereagoval na jinou,“ dodal. Takových budou podle něho jednotky procent. U jednoho antidepresiva, kterého nebude dostatek, půjde o stovky lidí.

Psychiatři by podle něho uvítali jednodušší formu informování o takových výpadcích, ambulantní lékaři se podle něj o nedostupnosti léku dozvědí většinou až v případě, že se pacient, který lék nesehnal, vrátí z lékárny. „Určitě bych si dokázal představit nějaký flexibilnější informační systém,“ uvedl. Zároveň lékaře vyzval, aby se snažili méně používat opakovací recepty, aby se pacienti nepředzásobovali.

Lékárny mají podle novely zákona o léčivech hlásit zásoby nedostupných léků každý den. Informace by pak měly být veřejně dostupné:

U jednoho z léků se výroba převádí na nového výrobce, což obvykle vede k dočasnému přerušení výroby. „Snažíme se situaci monitorovat a diskutovat s oběma držiteli, aby dodávky byly co nejblíže k sobě a nevznikaly výpadky,“ uvedla k tomu ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová. Podle Dvořáčka jde u antipsychotik spíš o omezené dodávky než úplný výpadek.