V době výpadků některých léků si lidé často lámou hlavu, kam zajít, aby to nebyla zbytečná cesta. Na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv je sice podrobný přehled obsahující informace o lécích i to, kdy byly dodávky přerušeny a kdy se patrně obnoví, lékárny si ale člověk musí obvolat či obejít.

Oproti tomu v Polsku či Estonsku najdou lidé i tuto službu. „Objeví se vám jednotlivé lékárny, kde je lék dostupný,“ uvedl expert na lékovou politiku Josef Suchopár. Člověk tak může zjistit, která je nejblíž jeho domovu. K tomu dohledá i další podrobnosti o lécích či ceně. Podobnou službu nyní mohou využít i Češi.

Dostupnost léků

Vývojáři ze studia Applifting Tomáš Landovský a Roman Vuchtrl totiž vytvořili vyhledávač dostupnost-leku.cz. Člověk na něm zadá hledaný lék, přičemž se mu zobrazí lékárny, kde ho mají. V konkrétní provozovně si jej může zarezervovat přes e-recept, případně si nechat poslat mail, až ho tam budou mít.

close Zakladatelé portálu Dostupnost léků Roman Vuchtrl a Tomáš Landovský. info Zdroj: Se svolením zakladatelů portálu Dostupnost léků zoom_in Zakladatelé portálu Dostupnost léků Roman Vuchtrl a Tomáš Landovský

Ve vyhledávači se objeví i možné alternativy doporučené Státním ústavem pro kontrolu léčiv, případně informace o přerušení, obnovení či ukončení uvádění daného léčiva na trh. Zájemce si může i nastavit službu, aby se včas dozvěděl, že se něco změnilo u léku, který dlouhodobě užívá.

Do vyhledávače jsou zařazené všechny lékárny, které mají skladové zásoby k dispozici online. Je jich asi 350. Vývojáři spustili web letos v červnu, rádi by doplnili i další napříč republikou. Lidé mohou na webu vyhledat všech 59 tisíc léků s platnou registrací u nás.

K založení vyhledávače přivedla vývojáře osobní zkušenost. „Sami jsme před časem hledali lék, jehož dostupnost jsme horko těžko zjišťovali obcházením a obvoláváním lékáren,“ vysvětlil Landovský. Jelikož nenašli žádnou webovou stránku, která by je navedla, vytvořili ji sami.

Než portál spustili, udělali si podrobný průzkum mezi lékaři, lékárnami a pacienty. „Zjistili jsme, že ačkoli většina systémů praktických lékařů disponuje takzvaným hlášením o dostupnosti léků, často tyto informace neodráží realitu,“ zmínil Vuchtrl. Lidé se tak podle něj mnohdy obracejí přes sociální sítě na bazary a zavděk vezmou i zčásti spotřebovaným balením.

Preventivka zachraňuje

Široké veřejnosti slouží také portál loono.cz. Ten už devět let provozuje tým mladých lékařů, studentů lékařských fakult a dalších profesionálů, kteří mimo jiné dělají workshopy a školí lidi. Na webu lze najít kupříkladu plno informací o prevenci.

V aktuální kampani Růžový říjen klade portál důraz na mamografické kontroly, které slouží jako prevence rakoviny prsu. Tou ročně onemocní asi sedm tisíc žen a téměř třetina nepřežije. Riziko nádoru výrazně zvyšují takzvané BRCA geny, které – pokud nefungují správně – hromadí v buňkách chyby. Odborníci proto ženám s vysokým rizikem rakoviny prsu doporučují preventivní mastektomii, tedy odstranění prsou. I o tom jsou na webu informace, přidány jsou i příběhy žen, které operaci absolvovaly.

Mladí lékaři provozující zmíněný portál nabízejí veřejnosti k bezplatnému stažení i mobilní aplikaci Preventivka. Díky ní si člověk může hlídat termíny preventivních prohlídek nebo screeningových programů.

Aplikace každý měsíc připomíná také samovyšetření prsou, znamének nebo u mužů varlat. „Preventivka pomohla odhalit už 34 zhoubných nádorů. Více než 10 800 lidí se díky ní začalo samovyšetřovat a téměř 6 500 uživatelů navštívilo preventivní prohlídku, kterou do té doby zanedbávalo,” vyjmenovala úspěchy produktová manažerka aplikace Adéla Sedláčková.

Křížem krážem průvodci zdravím

Lab Tests Online
www.labtestsonline.cz

Mezinárodní program pro pacienty, aby se lépe orientovali v laboratorních vyšetřeních při nemoci i při preventivních programech. Jeho první verze byla vytvořena Americkou asociací klinické chemie v roce 2001. V Česku funguje 15 let. Jeho zakládajícím členem je profesor Tomáš Zima. Správnost obsahu garantuje Česká lékařská společnost.

Mobilní aplikace Glucly
https://glucly.cz/

Diabetici si díky ní mohou do mobilu zaznamenávat hladinu cukru v krvi i údaje týkající se léků, sportovních aktivit či hmotnosti. Výstupy pak člověk může sdílet se svým lékařem. Bezplatně je k dispozici v češtině či angličtině. Před pěti lety ji vyvinul Pavel Buben, který s ní mimo jiné zvítězil v jednom z celostátních kol soutěže T-Mobile Rozjezdy. Je sám cukrovkář a chtěl, aby jednoduché aplikaci rozuměl každý.

Aplikace zdravotních pojišťoven

Se zdravotními pojišťovnami mohou lidé komunikovat prostřednictvím mobilních aplikací. Dostávat skrze ně mohou i informace týkající se služeb pojišťoven či preventivních prohlídek.

Aplikace Záchranka
https://www.zachrankaapp.cz

Aplikace v mobilním telefonu je vždy připravena pro rychlé kontaktování zdravotnické záchranné služby nebo horské služby stiskem jediného tlačítka. Navíc má řadu dalších chytrých funkcí a propojení, která pomohou v nouzi. Jejím autorem je Filip Maleňák a generálním partnerem Nadace Vodafone ČR.