Slzy jsou údajně výborným lékem na bolest v srdci. Uvádí to alespoň web Pro zdraví s tím, že slzy léčí, očišťují a vyplavují vše, co nás tíží a trápí. Pokud jste již sami kardiaci, asi tušíte, že slzy možná uleví od psychického napětí, ale určitě ne od fyzických problémů.

Web také dále doporučuje, abychom se o své srdce starali, jak nejlépe můžeme, přičemž jeho správnou činnost lze podpořit bylinkami a vhodnými bylinnými čaji. Používání bylinek je v pohodě, opatrní by s nimi ale měli být zejména ti, kteří současně užívají i nějaké léky.

Jak odhalit onemocnění srdce:

| Video: Youtube

„Bylinky mohou s léky interagovat, rozhodit pacientům léčbu a způsobit jim další komplikace. Jejich užívání by proto mělo být vždy konzultováno s lékaři,“ zdůrazňuje profesor Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.

Na výše zmíněném webu jsme našli ještě jednu zvláštní informaci o srdci: „Stejně jako v kterékoli části organismu se i v srdci rády usazují toxiny a vytvářejí se toxická ložiska. Srdce je však dobrý herec a o přítomnosti toxinů nemusí dlouhé roky dát vůbec vědět.“

„Toto je naprostý nesmysl. Žádné toxiny se v srdci neukládají,“ komentuje strašení s toxiny profesor Filip Málek, předseda České asociace srdečního selhání České kardiologické společnosti a dodává: „Co se ale opravdu může ukládat, je nadbytečný cholesterol v srdečních tepnách, což může vést k infarktu.“

Kašel jako medicína

Docela originální recept jsme našli také pro napravení bušícího srdce. Podle webu Zdravě je dobré u bušení srdce silně zakašlat. Tím se zvýší tlak v hrudníku, který prý pomáhá vrátit srdce do správného rytmu. Nebo je údajně stejně účinné, když člověk s bušícím srdcem zkusí nafouknout balonek. Profesor Málek nad takovými radami kroutí hlavou: „Při opakovaném bušení srdce určitě vyhledejte lékaře, bušení může být totiž příznakem závažné poruchy srdečního rytmu – arytmie.“


Nahrává se anketa ...

Proč nejdeme k lékaři včas

Nestává se, že by pacienti kvůli lidové samoléčbě přicházeli k lékařům pozdě? Podle profesora Václavíka trvá pacientům se srdečními obtížemi někdy dny i týdny, než navštíví lékaře. Nemusí to ale nutně souviset s tím, že užívají bylinky nebo jiné lidové postupy, spíše si správně nevysvětlují své příznaky.

„Pokud se bavíme již o srdečním selhání, může kvůli pozdní návštěvě lékaře nastat horší fáze nemoci, tedy již pokročilé srdeční selhání. Pak už stav pacienta vyžaduje hospitalizaci a intenzivní péči nebo napojení na ventilátor - tedy složitější léčbu než by byla možná v časnějších stadiích a stačila by v ambulantní podobě,“ dodává profesor Václavík.

Co to je srdeční selhání

Srdeční selhání je stav, kdy srdce nedokáže plnit svoji funkci, kterou je „pumpování“ krve do všech částí lidského těla. V České republice se s ním léčí více než 280 tisíc lidí a ročně u nás přibývá přibližně 60 tisíc nových pacientů s touto nemocí. Příčinami jsou nejčastěji infarkt myokardu nebo srdeční arytmie. Včasné zahájení léčby dokáže prodloužit život pacientů a zlepšit jeho kvalitu.

7 příznaků, proč ke kardiologovi

close Profesor Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Se svolením Jana Václavíka info Zdroj: Se svolením Jana Václavíka zoom_in Profesor Jan Václavík, přednosta Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Se svolením Jana VáclavíkaZatímco infarkt je náhlý a ohlašuje se například palčivou bolestí na hrudi, studeným potem a celkovou nevolností, srdeční selhání postupuje plíživě. Jeho příznaky se často prvně projeví v jiných částech těla než u srdce, což odhalení nemoci ztěžuje. Profesor Václavík proto uvádí nejčastější příznaky, které mohou signalizovat, že srdce selhává.

1. U konce s dechem
Zbystřit bychom měli v okamžiku, kdy se zadýcháme při vysávání, na procházce v mírném tempu nebo při pomalé chůzi do schodů. Zvlášť pokud nám dříve podobné činnosti nedělaly žádné problémy. Při srdečním selhání se může krev hromadit v plicích. Nadbytečná krev proniká do plicních sklípků, kde vzniká plicní otok. Proto se pacientům hůř dýchá i ve chvíli, kdy jsou v klidu.

2. Stálý boj s únavou

Srdce při srdečním selhání nezvládá plnohodnotně fungovat jako pumpa. Krev, která zajišťuje zásobování všech orgánů živinami a kyslíkem, tak někde přebývá, a jinde naopak chybí. Její nedostatek ve svalech se projeví větší únavou, která nemocného provází i ve chvílích, kdy prakticky nic nedělá.

3. Otoky nohou
Otoky dolních končetin jsou pravděpodobně jedním z nejtypičtějších příznaků srdečního selhání. Kromě nemocného srdce na nich nese svůj díl viny také gravitace. Nejprve se otoky ohlásí zaříznutým lemem ponožek, otoky se postupně mohou z chodidel rozšiřovat na bérce, někdy i stehna a hýždě. Postupně bude stále obtížnější najít mezi vlastními botami takové, které na oteklé nohy padnou.

4. Kila jdou nahoru
Nárůst hmotnosti bývá u srdečního selhání často poměrně skokový. V těle se totiž hromadí tekutiny, které nikam neodcházejí. V orgánech břišní dutiny navíc zůstává větší množství krve, což může zhoršit funkci jater nebo ledvin. Někdy mohou pacienti cítit tlak pod žebry. Současně s narůstající hmotností pacienty mohou trápit také zažívací potíže a nevolnost.

5. Naběhlá krční žíla
Vyšší tlak, který provází srdeční selhání, může způsobit zvýšenou náplň krčních žil. Znamená to, že pacient má viditelně naběhlé žíly na krku. Nejlépe je to patrné u pacientů v polosedě nebo v sedě. Viditelné žíly na krku mohou kromě srdečního selhání předznamenávat také chlopenní vady.

6. Srdeční arytmie
U pacientů se srdečním selháním je často přítomna fibrilace síní. Pacienti ji vnímají jako nepravidelné nebo rychlé bušení srdce. Závažnou komplikací srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí levé komory mohou být komorové arytmie, jako například fibrilace komor.

7. Chybějící krev v mozku
Pokud se nedostává krev do mozku, může se pacient potýkat se zmateností, poruchami myšlení nebo dokonce s depresí. Příznaky související s menším prokrvením mozku se projevují u pacientů, kdy nemoc výrazně pokročila.

Krev prozradí přetížení srdečního svalu
Při podezření na srdeční selhání je nutné neprodleně navštívit lékaře. Praktický lékař provede rozbor anamnézy, základní fyzikální vyšetření a odběr vzorku krve, který ověří, zda nedošlo ke zvýšení hladiny takzvaných natriuretických peptidů, které citlivě reagují na tlakové a objemové přetížení svalu srdce a jejich zvýšení je pro srdeční selhání typické. Pokud je nález pozitivní, absolvuje pacient echokardiografické vyšetření. Je potřeba vyloučit, že příznaky souvisí s jiným onemocněním.
Více o testování srdečního selhání najdete na webu Laboratorní testy.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.