Jak si vyrobit domácí mastičky:

| Video: Youtube

Výroba domácích mastí není vůbec náročná. Stát se tak sám sobě mastičkářem může být v některých případech docela hračka. Často totiž stačí jen natrhat pár léčivých bylinek, rozpustit nějaký ten tuk a léčivá mast na rýmu, vykašlávání a úlevu od zahlenění je na světě. Stejně jako tyto dvě masti, s jejichž výrobou radí bylinkářka i autorka přírodní kosmetiky. Domácí mastičku, se kterou ošetříte podrážděný nos od neustálého smrkání, zbavíte se rýmy a ulevíte při bolestech spojených se zánětem průdušek, vyrobíte v cuku letu.    

Jaký základ masti vybrat 

Vyrobit si domácí bylinkovou mastičku není nic těžkého. Ingrediencí, které můžete použít, je celá řada. Záleží vždy na tom, na jaké neduhy chcete mast používat. Výběr vhodné byliny je věc jedna, ovšem také je dobré zvolit vhodný základ masti. A jaký masťový základ je nejlepší? „Ono se to tak úplně nedá říct. Každému totiž vyhovuje něco jiného,“ tvrdí bylinkářka Michaela Maťhová.

Mezi nejčastější základy mastí podle bylinkářky patří vnitřní vepřové sádlo, kokosový olej, bambucké máslo a vazelína. My si dnes rozebereme pouze první dvě a ukážeme si, jaké masti na podzimní nachlazení s nimi můžeme připravit.

Vnitřní vepřové sádlo

Nejčastěji používaným masťovým základem je bezesporu vepřové sádlo. „Je to proto, že už naši předkové věděli, že vepřové sádlo je velice podobné lidskému mazu a dobře se vstřebává. Nejlepší je ale sádlo nikoliv klasické, ale vnitřní, které se nachází v okolí orgánů a ve střevech,“ vysvětluje bylinkářka i na svém webu Bylinkový ráj.

Vyzdvihuje jeho jemnou konzistenci a mnohem příjemnější vůni v porovnáním s klasickým podkožním sádlem. Podle této studie však jeho jemnost a nevtíravá vůně nejsou zdaleka jeho nejpozitivnější vlastnosti. „Prasečí sádlo má pozoruhodné protizánětlivé účinky, ať už ho využíváme jako mast nebo tinkturu. Již tradičně proto bylo využíváno jako lokální léčba proti akutním zánětlivým procesům, obvykle v kombinaci s dalšími přísadami,“ uvádí kolektiv autorů studie.

Navíc neopomeňme další schopnost sádla, kterou si pochvalovaly už naše babičky. „Samotné sádlo je doporučováno k ošetření pooperačních jizev či k hojení ran po zranění, a to pro svou schopnost promašťování. Jedinou nevýhodou sádla může být pocit mastnoty, který na pokožce po aplikování zůstává,“ tvrdí ve své diplomové práci s názvem Studium extrakce biologicky aktivních látek do tukového základu Šimon Komárek.

Panenský kokosový olej

Dalším možným masťovým základem je panenský kokosový olej, jehož příjemná vůně i konzistence povznese každou domácí mast o stupínek výš. Navíc dodá masti mnoho dalších pozitivních vlastností. „Rány ošetřené panenským kokosovým olejem se hojí mnohem rychleji, což lze přičíst kombinaci různých biologicky aktivních složek v něm přítomných,“ potvrzuje účinky aplikace kokosového oleje na pokožku tato studie.

Pozitivně o kokosovém oleji hovoří i studie z roku 2019: „Naše studie prokázala protizánětlivou aktivitu panenského kokosového oleje i potlačení zánětlivých ukazatelů. Kokosový olej se může pyšnit schopností ochránit kůži i posílením funkce kožní bariéry.“

Vhodné byliny na nachlazení

Pokud při léčbě podzimních viróz a nachlazení vsázíte rádi na sílu přírody, bylinek, ze kterých si lze vybrat, je celá řada. Na bolest v krku vám pomůže jitrocel, šalvěj i řepík lékařský, od rýmy pomůže majoránka, rýmovník i máta peprná a od kašle uleví tymián, mateřídouška, nebo třeba fenykl. Pak už jen stačí vybrat si tu, která vám uleví od aktuálně probíhajícího zdravotního neduhu. Pokud bojujete s rýmou, zahleněním či zánětem průdušek, zkuste tyto dvě domácí masti, s jejichž přípravou radí bylinkářka a zastánkyně přírodní kosmetiky.


Nahrává se anketa ...

Mast ze sádla a rýmovníku

Na výrobu mastičky, která je účinná především při léčbě rýmy, budete potřebovat pouze dvě ingredience. Pokud jste navíc rýmovník zvyklí používat a má u vás doma nezastupitelné místo na okenním parapetu, budete mít mast hotovou velmi rychle.

Připravte si:

 • 200 g nesoleného vepřového sádla
 • 20 lístků rýmovníku

Postup:

 1. Rýmovník nakrájejte na malé kousky.
 2. Pozvolna rozpusťte veškeré vepřové sádlo v pánvi či hrnci. Míchejte.
 3. Do rozpuštěného sádla přidejte nakrájený rýmovník.
 4. Ztlumte teplotu na minimum a nechte dvě hodiny louhovat.
 5. Občas promíchejte a kontrolujte.
 6. Sundejte z pánve, nechte vychladnout a vložte i s pánví na 24 hodin do lednice.
 7. Opět rozpusťte sádlo a 2 hodiny na mírném plamenu zahřívejte.
 8. Vypněte plamen, a ještě horké slijte přes plátýnko.
 9. Přelijte do skleničky, nechte vychladnout.
 10. Uzavřete a vložte do chladničky.

Použití masti je velice jednoduché. Kdykoliv budete potřebovat, sáhněte pro ni do ledničky a namažte na vybrané místo. „Co se týče využití masti, maže se při rýmě pod nos, což vás hezky protáhne, ale zároveň hojí odřený nos. Také se dá použít jako mazání na hrudník při zánětu průdušek. Lze ale mazat při rýmě i na chodidla, jelikož jsou tam spojené zóny s rýmou,“ říká Jana Hochmanová, která o sobě tvrdí, že je bylinková máma.

Rýmovníková mast - recept:

| Video: Youtube

Mast z kokosového oleje a tymiánu

Další jednoduchá mast, kterou snadno připravíte v domácích podmínkách, je uvolňující mast, která v sobě kombinuje sílu tymiánu a vůni kokosového oleje. Ideální je pro malé děti, kterým bude její vůně velmi příjemná, je netoxická a při náhodném pozření i sladká na chuti po kokosovém oleji.

„Dvě lžíce kokosového oleje a jedna lžička tymiánu. Kokosový olej a tymián rozehřejte ve vodní lázni. Jakmile se olej rozpustí, nechte chvíli louhovat, následně přeceďte, přelijte do skleničky, uzavřete a vychladlé dejte ztuhnout do lednice,“ říká ve svém videu na YouTube Jaroslava Svobodová, která ukazuje lidem, jak může přírodní kosmetika léčit. Mast pak můžete namazat i dětem na průdušky a kolem nosu. Mast nádherně uvolní dýchací cesty a oceníte ji především na podzim a v zimě při probíhajícím nachlazení.