Bradavice jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže, jeho příčinou jsou tzv. lidské papilomaviry. Proč vznikají a jak jim dá vyhnout?

„K přenosu dochází kontaktem z člověka na člověka, dále autoinokulací, tedy posunem bradavic na jiné místo na těle například při škrabání, ale i stykem s kontaminovanými předměty. Bradavicím vyhovuje vlhké prostředí, jako jsou sprchy, okolí bazénů, fitness centra či sauny. Na rozvoji infekce se také spolupodílí imunitní systém,“ vysvětluje dermatoložka Šárka Ševčíková z Institutu klinické a estetické medicíny Asklepion.

Když nohy nepřestanou zapáchat ani po důkladné hygieně, něco není v pořádku.
Jak se zbavit páchnoucích nohou? Dejte do ponožek kočkolit a dětský pudr

„V rámci prevence doporučuji nechodit na veřejných místech naboso, používat vždy svůj ručník a po styku s bradavicí si ihned umýt ruce,“ říká dermatoložka.

Tyto kožní výrůstky jsou nakažlivé, proto se snadno přenášejí. Inkubační doba je pak velmi individuální, pohybuje se v rozmezí od čtyř týdnů až do dvaceti měsíců. Ke vzniku bradavic je člověk náchylnější v době, kdy má oslabený imunitní systém.

Na rukou a chodidlech

Rozlišujeme hned několik druhů bradavic. Mohou se vykytovat samostatně i ve skupinách. Obecné či pravé bradavice se vyskytují převážně na rukách, plantární bradavice zase najdeme na ploskách nohou.

„Bradavice se můžou vyskytovat kdekoliv na kůži, na genitálu, ale i sliznicích. Nejčastěji je ale nacházíme na rukou včetně prstů, podél nehtů, pod nehty a na chodidlech. Vzhled bradavice pak ukazuje na typ HPV viru,“ vysvětluje Šárka Ševčíková a dodává, že u pacientů se sníženou imunitou mohou vzniknout rozsáhlé až plošné bradavice, které jsou k léčbě rezistentní.

Dermatologové obecně doporučují spíše sprchování, protože dlouhé a příliš časté koupání podle nich pro pokožku nepředstavuje žádné zvláštní blaho, spíše naopak.
Manuál správného mytí: Češi při hygieně chybují, žínku je lepší někde vynechat

Samotná léčba se může lišit případ od případu, každopádně není jednoduchá. V lepších případech si s nimi náš imunitní systém poradí sám a bradavice samy zmizí. Častěji je ale procest zdlouhavý, výrůstky mají sklon být rezistentní a navíc se rády vracejí. Bohužel nelze říci, jaký způsob je nejúčinnější.

„V současnosti neexistuje jeden lék. Máme více postupů, jakými jsou fyzikální léčba – nejčastěji prováděná kryodestrukcí tekutým dusíkem, lokální léčba nebo drobné chirurgické či laserové zákroky,“ upozorňuje odbornice z kliniky Asklepion. „Léčbu by měl vždy vést lékař. A také volně prodejné přípravky z lékárny na bradavice doporučuji aplikovat až po konzultaci s odborníkem,“ doporučuje lékařka.

Ilustrační foto
Obezita se stává zhoubou Čechů. Nepřibírat lze i bez diet, odborníci mají radu

V lékárnách jsou k dostání například přípravky s kyselinou salicylovou nebo ty, které bradavici zmrazí. Podle některých babských rad se bradavice dají léčit šťávou z vlaštovičníku, česneku nebo z cibule s octem. Tímto způsobem si ale můžete spíše uškodit a bradavice naopak ještě rozmnožit, proto je vždy dobré poradit se s kožním lékařem, který také dokáže s jistotou určit, zda se vůbec jedná o bradavici, a poradit vám vhodnou léčbu.

„U zdravých jedinců dochází často k jejich vymizení, ovšem s rizikem reinfekce nebo recidivy,“ uzavírá dermatoložka.